Do Česka přišlo naprosto hrozné ovoce. Nesmíte ho jíst, jinak to ve velkém slíznete

Česká republika aktuálně čelí náporu mimořádně nekvalitních potravin, nad čímž zůstává až rozum stát. Kromě velmi špatného kuřecího masa, které už se mnozí v obchodech bojí vůbec kupovat, mají problémy i další produkty a zboží. Je naprosto jisté, že se s tím bude muset něco dělat, protože Státní zemědělská a potravinářská inspekce sice dělá svou práci, avšak je naprosto jasné, že se jí podaří zachytit pouze malou část problematických produktů.

Limity jako by neexistovaly

V tomto případě se jí ale zadařilo, a kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby nezasáhla. Provinilcem je velkoobchod s ovocem Fruit Plus, který sídlí v Teplicích. Jde přitom o významného dodavatele do dalších obchodů a také do restaurací, což se problém pouze zesiluje.

Inspektoři zjistili, že některé druhy ovoce prodávané tímto velkoobchodem, významně překračovaly limity stanovené pro pesticidy. Ty jsou přitom pro lidský organismus v takto vysokém množství nebezpečné. “V potravině byl devatenáctkrát překročen maximální limit reziduí pesticidu benzalkonium chlorid,uvedla SZPI například k tureckým citronům, které na tuzemském trhu Fruit Plus vesele distribuoval.

O moc lépe na tom nebyly ani grapefruity, kde Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila překročení maximálního limitu pesticidů hned třináctkrát. Dodavatelem obou druhů ovoce byla společnost Sadamir Dis Ticaret.

Takto vypadají citrony s pořádnou dávkou pesticidů. / Foto: SZPI

Těžko to poznáte

To je ale asi tak všechno, podle čeho se můžete orientovat. V případě ovoce a zeleniny je skutečně velmi obtížné v obchodech zjistit, zda jsou závadné nebo nikoliv. To byste doma museli mít vlastní laboratoř. Bohužel ani nepoznáte, zda si zrovna nekupujete citrony nebo grapefruity z této várky.

V tomto ohledu je to s ovocem horší než s jinými potravinami, které mají obal a obvykle i jasně identifikovatelnou šarži, u které byl zjištěn problém. Ale i v tomto případě je zkrátka potřeba varovat, abyste si dávali pozor, jelikož konzumace takového ovoce je skutečně riziková.

Čtěte také: Češi našli způsob, jak v obchodě za jídlo ušetřit velké peníze. Kaufland a Lidl ale doslova zuří

Zároveň je nutné apelovat na příslušné úřady, aby v takovýchto případech udělovaly klidně i exemplární postihy, jelikož zkrátka nechceme, aby se v českých obchodech objevovalo takto závadné zboží.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Šogi
Šogi
7 měsíců

Přestaňte šulit lidi,my Češi jsme zvyklí jakým odpadem nás milí podnikatelé krmí,nám dát zdravé jídlo tak nás to otráví,tak nepruď nám to vyhovuje

Petr
Petr
7 měsíců

Jednoduché řešení napálit 30mil pokutu splatnost do týdne a je po srandě příště to už bude ok

Zdenek Bilek
Zdenek Bilek
7 měsíců
Reply to  Petr

Přesně tak pokuty v milonech

Miroslav
Miroslav
7 měsíců
Reply to  Petr

Bohužel to naše ukrajinsko Bruselská pavláda neumí a nechce.