Zažloutlé plasty v českých domácnostech jsou velký nešvar. Pan Jindřich na ně má rychlý a účinný recept

Také máte doma bílé plastové nádoby nebo část vaší domácnosti tvoří bílé plasty? Bohužel bílá nezůstane bílou navždy, ale časem dojde k jejímu zažloutnutí. Pokud chcete nevábně vypadající barvu odstranit, poradíme vám pár tipů. Pokud je však plast zažloutlý až příliš dlouho, nemusí být docíleno požadovaného odstínu zářivě bílé.

Při odstraňování můžete použít nakoupené čisticí prostředky nebo využít suroviny, které máte v domácnosti. Pokud budete používat koupené čisticí prostředky, vždy nastudujte návod, jak postupovat. Případně si opatřete ochranné prostředky, aby nedošlo k nehodě. Často je doporučováno pracovat s ochrannými rukavicemi, při otevřeném okně a případně i s brýlemi.

Jak vyčistit zažloutlé plasty

Peroxid vodíku

Pokud chcete vrátit bílou barvu menším plastovým věcem, můžete využít peroxid vodíku. Budete potřebovat plastový sáček, do kterého nalijete peroxid vodíku a následně do něj vložíte předmět čištění, který musí být celý ponořen. Následně sáček uzavřete a nechte 3 – 4 hodiny na přímém slunci. Poté vyjměte předmět a omyjte pod čistou tekoucí vodou.

Sůl

Čištění solí není vhodné pro lesklé povrchy, které by mohly být poškrábány. Sůl naneste na skvrnu a vlhkým hadříkem skvrnu opatrně drhněte. Pokud jste použili malé množství soli, můžete tento postup opakovat. Skvrna by měla postupně zmizet.

Foto: Shutterstock

Jedlá soda

Jedlá soda je velmi často využívána při čištění skvrn na různém povrchu. Zkuste pastu z jedlé sody použít i při čistění skvrn na bílém plastu. Smíchejte trochu vody s jedlou sodou v šálku a vytvořte hustší pastu. Tuto naneste na skvrnu a nechte působit nejlépe několik hodin. Následně vydrhněte pomocí houbičky nebo hadříku. Dočistěte hadříkem s čistou vodou.

Citronová šťáva a sluneční paprsky

Rozkrojte citron napůl a potřete skvrny, které chcete odstranit. Předmět s takto ošetřenými skvrnami přemístěte na sluníčko, nejlépe na celý den. Poté omyjte vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Pokud je to třeba, můžete na skvrny použít pastu z jedlé sody, aby došlo k úplnému odstranění.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

A kterýpak že na ně má údajný pan Jindřich rychlý a účinný recept?