Zažraný vodní kámen doslova zmizí do 5 minut. Lidé na západě používají geniální fígl

Vodnímu kameni se zkrátka nedá vyhnout.  Jsou to vlastně zbytky vápníku a hořčíku, které zůstanou na předmětech, po odpaření tvrdé vody. Obvykle je špinavě bílý nebo šedý a všude, kde se usadí, působí nevzhledně.

Setkat se s ním můžeme na vodovodních bateriích, sprchových hlavicích, usazuje se v pračkách a také nám může ucpat záchodovou mísu.  Právě záchodová mísa totiž poskytuje tvorbě vodního kamene naprosto ideální podmínky, protože voda v ní stojí nepřetržitě.  

Pokud nechcete v drogerii kupovat drahé prostředky, poradíme vám, jak odstraníte obtěžující kámen bez zbytečných nákladů.

Použijte ocet a jedlou sodu

Budete potřebovat:

  • 3 šálky bílého octa
  • šálek jedlé sody
  • Toaletní kartáč
  1. Nalijte 1 šálek octa do záchodové mísy a štětkou ho pořádně promíchejte se stojící vodou.
  2. Přidejte šálek jedlé sody a zbylé 2 šálky octa. Ocet se sodou na sebe reagují šuměním. Opět kartáčem zajistěte, že se roztok dostane na všechen kámen, i na ten nad hranicí ponoru.
  3. Nechte působit nejlépe přes noc. Ráno znovu vydrhněte štětkou a spláchněte.

A máte hotovo. Místo jedlé sody můžete ocet zkombinovat i se šťávou z citronu.

Chcete-li zabránit usazování vodního kamene do budoucna, doporučujeme vám udělat očistnou kůru s octem 1x týdně. Jednoduše večer nalijte do záchodové mísy 4 šálky octa a ráno je spláchněte.

Foto: Shutterstock

Pomůže vám i Coca-Cola 

Další variantou, kterou můžete vyzkoušet, je Coca-cola. Možná se vám ten nápad bude zdát poměrně bizarní a pokud máte Coca-colu rádi, nebude se vám chtít lít ji do záchodu. Ale paradoxně její mírně kyselé vlastnosti vám také mohou pomoct.

Vyprázdněte láhev Coly do záchodové mísy a nechte působit přes noc. Ráno potom kámen štětkou vydrhněte a spláchněte.

Kohoutky obalte octem

Pokud si uděláte roztok z 1 dílu octa a 1 dílu vody, můžete ho v rozprašovači použít na dlaždice, vanu i kohoutky, prostě všude, kde se vám vodní kámen usadil.

Jestli se vám na vodovodní baterii nahromadilo kamene více, stačí, když namočíte do octa kousek látky a tou přes noc kohoutky obalíte. Můžete je i potřít citronovou šťávou. Druhý den už porušený vodní kámen lehce smyjete.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jaromír
Jaromír
1 rok

Sem ze záchodu vybral všechnu vodu, nalyl tam kyselinu solnou a bylo hotovo za pár minut.