Zázvorový čaj jako superlék. 4 nejčastější chyby, které ho zbaví zázračných účinků

Zázvor je stovky let známým tajemstvím tradiční medicíny. Dokáže zmírnit nachlazení, posílit imunitu, a dokonce pomáhá i při problémech s trávením. Má to ovšem háček – způsob jeho konzumace určuje, do jaké míry se jeho léčivé schopnosti naplno uplatní.

Zázvor má silné protizánětlivé účinky. Podle expertů dokáže nejen posilovat imunitu, ale také stimulovat trávicí systém, snižovat cholesterol, horečku a působit jako prevence rakoviny. Osvědčil se i při průjmu a zvracení. Zklidňuje žaludek, zmírňuje střevní problémy a tlumí nutkání ke zvracení.

Většina lidí konzumuje zázvor v podobě čaje, zejména během nachlazení nebo chřipky. Míra jeho účinku na organismus však závisí na způsobu přípravy. Vyvarujte se proto čtyř nejběžnějších chyb, kvůli kterým přicházíte o jeho blahodárné působení.

Zázvor nikdy neloupejte

V první řadě byste zázvor nikdy neměli loupat, jak to dělá většina lidí. Těsně pod slupkou se totiž nacházejí nejcennější látky z hlediska výživy. Samozřejmě, hlízu je před konzumací nutné dobře umýt.

Nakrájejte až před konzumací

Zázvor krájejte až těsně před použitím. Není dobré, abyste zázvor rozkrájeli a nechali jeho kousky někde odložené po delší dobu. Po rozkrojení totiž ztrácí některé ze svých důležitých složek a její účinek se snižuje.

Foto: Shutterstock

Teplota vody je klíčová

Voda, ve které necháte louhovat zázvor, by neměla být příliš studená ani horká. Nejlépe uděláte, když zázvor vložíte do horké vody, kterou jste odstavili ještě před dosažením varu, tedy tehdy, když z ní začnou stoupat malé bublinky.

Dejte si pozor na čas

Kousky zázvoru byste ve vodě neměli máčet příliš dlouho. Na přípravu čaje zcela postačí pět minut. Pokud byste chtěli silnější zázvorový výluh, nechte zázvor ve vodě ještě o pět minut déle.

Foto: Shutterstock, zdroj: Fitforfun

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
2 let

A jak dlouho vědci bádali než na to přišli? 😂

Petr
Petr
2 let
Reply to  Eva

😃😃😂👍🏻👍🏻