Zbavte digestoř usazené mastnoty a špíny. Se speciálním fíglem stačí 5 minut a bude jako nová

Jak často čistíte digestoř? Určitě to nebude několikrát do týdne, ale jen jako součást většího úklidu v kuchyni. Do usazenin a mastnoty se nikdo nechce pouštět, a proto čištění digestoře odkládáme, jak nejdéle to jde. Poradíme vám, jak na čištění digestoře.

Nepostradatelný pomocník, digestoř

Trendem posledních desítek let se stalo propojování kuchyně, jídelny a obývacího pokoje do jednotné obytné zóny. V takovém případě už je nutným vybavením digestoř, protože se pachy a vlhkost dostávají do dalších prostor domu nebo bytu. Digestoř je tak v provozu při každém vaření a to znamená, že je nutné její pravidelné čištění. Ať už jste zvolili jakýkoliv typ, design nebo konkrétní provedení, čištění usazené mastnoty se nevyhnete. Čištění je nutné z hlediska estetického, ale je i hygienického. V nečistotách se daří bakteriím a objevuje se i drobný hmyz.

Jak správně čistit digestoř

Setření a vyleštění vnějších povrchů není dostatečné. Digestoř je třeba očistit i zevnitř. Nejprve vyjměte filtr a postarejte se o jeho dokonalou očistu. K tomu budete potřebovat čpavek a líh. Filtr na noc vložte do uzavřeného sáčku naplněného čpavkem. Druhý den jej důkladně propláchněte horkou vodou a mechanicky očistěte. V tom vám pomůže líh.

Pokud by byly nečistoty na filtru velmi odolné, vložte filtr ještě do slané vody s kyselinou citrónovou a nechejte směs působit 15 minut. Následně znovu propláchněte horkou vodou. Do hůře přístupných míst se dostanete kartáčkem na zuby.

Foto: Shutterstock

Vyleštění digestoře

Vnější část digestoře důkladně čistěte nejméně jednou za měsíc. Rozhodně nepoužívejte agresivní čistidla s chlorem, alkoholem nebo rozpouštědla. Usazeniny nedrhněte, povrch by se mohl poškrábat. K vnějšímu čištění je vhodný jen měkký hadřík, saponát a teplá voda. Pro vyleštění nerezových digestoří použijte speciální leštící prostředek na nerez.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta9
Aneta9
1 rok

Ja normalne filter dávam do umývačky a ostatné šmyknem handrou. Môj digestor mi hlási po 30 hodinách odsávania,že mám dať filter do umývačky riadu. Potom len vynulujem počítadlo a zvesela používam ďalej. Žiadne sáčky, čpavky ani nič. Do myčky to odporúča priamo výrobca v návode.