Skvělý trik, jak se nadobro zbavit pařezu v zahradě. Skoro bez práce a už vás nebude trápit

Pokáceli jste na zahradě strom, a zůstal vám po něm pařez? Pokud nemá žádné využití, nejspíš ho tam necháváte hlavně proto, že zbavit se ho není tak jednoduché. Možností, co udělat s pařezem, máte ale víc. Pokud vás netlačí čas, je to poměrně snadné – můžete ho nechat ztrouchnivět a časem uhyne sám. Ale jsou i jiné způsoby.

Epsomská sůl

Epsomská sůl vám s pařezem pomůže. Stačí do pařezu navrtat díry vsypat epsomskou sůl, a nalít do nich vodu. Sůl nasypte i na kořeny, a také pokropte vodou. Pařez odumře a bude se odstraňovat snadno, epsomská sůl je na rozdíl od jiných šetrná a půdu neznehodnotí. Postup by se měl opakovat každé tři týdny.

Pařez raději nevypalujte

Jedná se o častý způsob likvidace dřevin, ale u pařez není doporučovaný. Vypalování pařezu je riskantní a je u něj potřeba nejvyšší opatrnost, protože může snadno dojít k požáru.

Zužitkujte pařez i jinak

Místo, abyste pařez likvidovali, z něj vytvořte něco hezkého. Krásně vypadá přírodní květináč z pařezu. Motorovou pilou si vytvořte prohlubeň, nasypte do pařezu zeminu a osaďte. Nebo společně s dětmi vymyslete domeček pro skřítky.

Foto: Shutterstock

Pěstování hub

Vypěstovat si můžete například léčivou hlívu ústřičnou. Pařez by neměl být moc vysoký, ani nízký.  A pokud není na plném slunci, je to také výhoda. Vrtačkou se navrtají do pařezu díry a naočkuje se houbou, kterou chcete vysadit.

Další možnosti, jak se zbavit pařezu

Pařezu se můžete zbavit i jinak. Nemáte pro něj využití? Jednou z variant je použít močovinu. Navrtejte do něj díry, nasypte močovinu a zasypte trávou. Nebo zkuste frézování – jsou firmy, které k vám přijedou a problému vás zbaví pomocí brusného kotouče, který dřevo prořízne až pod úroveň terénu. Radikálním řešením může být i chemický přípravek – likvidátor pařezů v prášku, díky kterému se pařez rozpadne rychleji.  Volba je na vás.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments