Zbavte se závislosti na cukru. Tělu tím velmi prospějete

Známou skutečností je, že nadměrná konzumace sladkostí vede k obezitě a ta ke vzniku dalších nemocí. O škodlivosti cukru a slazených potravin i nápojů už bylo napsáno mnoho. Málo však bylo napsáno o tom, jak se zbavit závislosti na cukru a jaké potraviny jíst, aby nás nepronásledovala touha po tabulce čokolády.

Cukr jako utěšitel

Závislostí na cukru trpí častěji ženy. Používají sladkosti jako náplast na zvýšený stres nebo smutek. V opačné rovině pak jako odměnu za některý z úspěchů. Začíná to u jedné sladkosti po obědě a končí to sušenkami a čokoládovými tyčinkami k večeru. Brzy jsou v kabelce, v autě i v kapsách kabátu obaly od čokoládových bonbonů nebo oplatků. Je třeba si uvědomit, že čokoláda, a především cukr, umí vyvolat stejnou závislost, jako kterákoliv jiná droga. Odstranění závislosti znamená projít abstinenčními příznaky i zbavit se závislosti psychické.

Potraviny, které pomáhají při odvykání

Začít je třeba u správného složení hlavních jídel. Ty by měly být bohaté na celozrnné obiloviny, luštěniny a bílé maso. Také je třeba myslet na dostatek tekutin ve formě čisté vody nebo čaje. Jakmile vás přepadne touha po sladkosti sáhněte po plátcích ovoce. Sušené je můžete mít u sebe během celého dne. Nevyžadují žádnou další úpravu a nezaberou mnoho místa. Doma si můžete připravit bílý jogurt ochucený vanilkou nebo skořicí. V boji proti chuti po sladkostech vám pomůže častá konzumace zeleninových salátů. Ty můžete doplnit o dýňová nebo slunečnicová semínka. Místo lentilek jsou výborným chroupáním mandle nebo směs oříšků.

Dlouhodobá psychická závislost

Je třeba počítat s tím, že touha po sladkostech nezmizí během prvního týdne. Nejnáročnější je první měsíc, ale o úplném vítězství nad závislostí můžete hovořit až po třech měsících. Ano, jedná se o velmi dlouhou dobu a náročný boj, ale výsledek bude stát za vaše úsilí.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments