Podle lékařů byla neplodná. Pak žena porodila krásného albína

Někdy se přihodí zázrak, který je vědecky obtížně vysvětlitelný. Jeden takový se stal dvaadvacetileté Shannon Conarty z Velké Británie, které lékaři po dlouhodobě neúspěšné snaze otěhotnět sdělili, že je neplodná. Trpěla totiž syndromem polycystických vaječníků (PCOS), což je jedna z nejčastějších příčin ženské neplodnosti.

Když už začala s partnerem vážně zvažovat cestu umělého oplodnění, které ji doporučili také lékaři jako jedinou možnost otěhotnění, stal se zázrak. Shannon zjistila, že je těhotná. V září loňského roku pak porodila krásnou holčičku. To ale nebylo všechno. Jde totiž o albína, což je další obrovská náhoda. Albinismus se týká průměrně jednoho člověka ze 17 000.

Stát se matkou pro mě byl vždycky obrovský sen,“ řekla k tomu Shannon Conarty. „Ava je jako malý zázrak. Obzvlášť poté, co u ní byl diagnostikován albinismus.

Co je albinismus?

Důvodem albinismu je vrozená absence enzymu tyrozizány, který je nutný pro tvorbu barviva melaninu. U albínu se tak netvoří, což vede k bezbarvosti částí těla, za které je melanin zodpovědný. Typická je bezbarvá kůže a červeně zbarvené oči, které způsobuje prosvítající krev v kapilárách. Absence pigmentu v očích bohužel u albínů občas způsobuje problémy s viděním. Ve zvířecí říši to je také důvod, proč se stávají snadnou kořistí.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments