Zbavte se zubního kamene bez zubaře a v pohodlí domova. Pomůže trik našich babiček, který funguje vždy

Péče o zuby patří k základům každodenní hygieny, kterou bychom rozhodně neměli zanedbávat. Nejde jen o to, udržovat zuby krásně bílé, ale hlavně zachovat jejich zdraví. Pravidelné čištění je samozřejmě základ, ale i přesto se na zubech často vytváří nevzhledný zubní kámen. Ten vám odstraní zubní lékař při pravidelných kontrolách, případně zubní hygienička. Do jisté míry jej ale můžete eliminovat i sami. Stačí použít pár jednoduchých a léty osvědčených triků.

Pořiďte si správné kartáčky

Zubní kámen je vlastně starý zubní plak, který není při čištění dostatečně odstraněn. Zmineralizuje a stane se pevnou součástí zubu. Zubní kámen vypadá nevzhledně – jedná se o zažloutlou až hnědou usazeninu. To ale není jeho jediný problém. Pokud ho nebudete pravidelně odstraňovat, je od něj jen krůček k zubnímu kazu. Protože kámen dráždí i dásně může vést také k jejich zánětu, a dokonce až k parodontóze.

Jak už bylo řečeno výše, základem prevence je pravidelné čištěné zubů. K tomu budete potřebovat správný zubní kartáček. Nezapomeňte jej pravidelně obměňovat. Jakmile se začne třepit, bez milosti jej vyhoďte a kupte nový. Pořiďte si také vhodný mezizubní kartáček, případně zubní nit, abyste se při čištění dostali i do těžko dostupných prostor. Po každém čištění byste měli použít ústní vodu. Bojuje proti škodlivým bakteriím, které zubní plak způsobují.

Co se týče potravin, zubům obecně škodí sladké a nepomáhá jim ani káva, čaj nebo červené víno. Naopak vhodné jsou proti zubnímu kameni ovoce a zelenina.

Zkuste si vyrobit pastu z jedlé sody, soli a vody. Tuto pastu, ale používejte výjimečně, aby nedošlo k poškození zubní skloviny. / Foto: Shutterstock

Co můžete udělat doma

Pokud vás zubní kámen trápí jen v menší míře a nechcete pořád běhat k zubaři, můžete jej zkusit odstranit doma pomocí následujících triků.

Zkuste jedlou sodu. Dokáže zázraky a přitom ji pořídíte za pár korun. Umíchat si z ní můžete speciální pastu, která vám v boji proti zubnímu kameni pomůže. Stačí ji smíchat s vodou a trochou obyčejné kuchyňské soli. Při čištění ale musíte být opatrní – rozhodně na kartáček nijak netlačte, hrozí totiž poškození zubní skloviny. Právě proto se tuto metodu nevyplácí praktikovat příliš často.

Kůra z citrusů je dalším skvělým prostředkem odstraňujícím zubní plak. Poškození skloviny v tomto případě nehrozí. Kůrou z pomeranče nebo citronu si potírejte zuby jednou denně. Jejich hořkost pomůže eliminovat nežádoucí bakterie. Kůru můžete taky najemno nastrouhat a přidat do zubní pasty.

Hřebíček je skvělý pomocník. Může se pochlubit protizánětlivými a antibakteriálními účinky. / Foto: Shutterstock

Starý ale osvědčený trik

A co takhle vyzkoušet namletý hřebíček? Je to starý ale osvědčený trik. Hřebíček má totiž protizánětlivé a antibakteriální účinky. Můžete jej smíchat třeba s tea tree olejem nebo s kokosovým olejem.

Právě panenský kokosový olej je dalším skvělým pomocníkem proti zubnímu plaku. Funguje vlastně jako ústní voda. Stačí si s ním po dobu několika minut vypláchnout ústa a poté jej vyplivnout. Můžete jej používat každý den. Vaše zuby budou bělejší a váš úsměv zářivější.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bloorwestsmiles

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
2 let

Hezký rady, jó asi i fungují, ale kdo má dneska čas po dobu několika minut si jen tak šplouchat cosi v tlamě bez zaručeného výsledku. Ale hezky se to píše, jen pár minut denně.