Zemědělci varovali: tahle věc v Česku již brzy brutálně zdraží. Nakupte si zásoby, dokud to jde

Lidé by se měli připravit na velké zdražení důležité potraviny, jak upozornili zástupci zemědělců. Tentokrát nejde o nic menšího než brambory. Jak tvrdí Zelinářská unie Čech a Moravy, letošní úroda brambor se vůbec nevyvedla, což se projeví v jejich cenách.

Nízká úroda je zasažená

Pokud ještě v případě raných brambor panovala spokojenost, protože jejich výnos byl slušný, v případě pozdních brambor se projevilo špatné počasí, zejména potom sucho, které Českou republiku v posledních letech trápí již dlouhodobě.

Letošní rok je však specifický v tom, že bylo sucho prakticky všude, odkud se k nám brambory případně dovážejí. Nízký výnos tak hlásí třeba i Francie nebo Německo. Úroda může být až o dvacet procent nižší než loni.

A aby toho nebylo málo, celou situaci ještě dokonalo deštivé počasí v září. To vedlo k tomu, že hlízy brambor navlhly. V důsledku potom nejsou vhodné pro dlouhodobější uložení ve skladech. Proti tomu hrají rovněž vysoké ceny energií.

Foto: Shutterstock

Teď jsou levné, ale jen nakrátko

Na trhu tak dochází k poměrně paradoxní situaci. Zemědělci se brambor, jakkoliv byla úroda nízká, snaží zbavit co nejrychleji a vrhají je do obchodů. Díky tomu je právě teď jejich cena příznivá, ovšem to by se mělo již poměrně brzy obrátit.

Zatímco dnes kilo brambor můžete sehnat třeba i za osm korun, v jarních měsících se mohou vyšplhat do skutečně vysokých výšin. Zemědělci tak radí každému, kdo má možnost, aby si nakoupil brambory do zásoby. Můžete tak ušetřit poměrně značnou částku, což se v současné nelehké době hodí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Petr z Olomouce
Petr z Olomouce
1 rok

Pokud nechtějí moje peníze tady, budou je mít polští zemědělci. Jako už ostatně mají za mnoho jiného zboží, vč. pohonných hmot.