Češi s plynovými kotly se snaží ušetřit. Zapomínají ale na tu nejdůležitější věc, zbytečně pak platí desítky tisíc

Plynové kotle dlouho platily za velmi oblíbený a také úsporný způsob vytápění zejména rodinných domů. Tato doba už je ale podle všeho pryč. Teď má řada lidí nastaveny zálohy tak, že za roční vytápění plynem budou muset zaplatit více než sto tisíc korun, a to i poté, co se ceny zastropují.

Drahý plyn nutí k úsporám

Češi se tak snaží zjistit, kde by mohli s plynovým kotlem ušetřit. Instalují kupříkladu chytré termostaty, které mohou samy regulovat teplotu v různých místnostech, popřípadě se uchylují k tomu, že snižují teplotu, na kterou vytápějí.

Překvapivě velké množství lidí však zapomíná na tu nejdůležitější věc, kterou je potřeba s plynovým kotlem udělat. A tou je pravidelný servis. Ten mnozí považují spíše za nutné zlo, které představuje pouze zdroj obživy techniků, kteří se o ni pochopitelně nechtějí připravit. Neberou proto vážně jejich upozornění, že servis je dobré provést každý rok.

Jenže zaplacená tisícovka nebo dvě za tento úkon může při dnešních cenách plynu ušetřit desítky tisíc. Vyškolený technik na daný typ a značku kotle vám totiž může zařízení velmi kvalitně seřídit a pochopitelně provede i jeho revizi, aby zajistil, že není žádným způsobem závadný.

Foto: Shutterstock

Servisní zásah je klíčový

Staré turbo kotle nebo moderní kondenzační jsou poměrně složitými přístroji, které si žádají pravidelný servisní zásah. Přeci jen, pracuje se tu s plynem a je to nutné i z pohledu bezpečnosti. Nikdo si přeci nepřeje únik nebezpečného oxidu uhelnatého. Každoročně bohužel k takovým případům dochází a někdy končí i velmi špatně.

Plynové kotle je ale nutné také pravidelně čistit. Právě tím dosáhnete značné úspory plynu. V čistém kotli totiž správně funguje přívod vzduchu, který zajišťuje efektivní spalování tak, jak je ho kotel schopen. Pouze špína v kotli může zvýšit náklady na vytápění o 20 %. Pokud tak platíte ročně třeba 100 tisíc korun, může jít o úsporu, respektive přebytečný výdaj v podobě dvaceti tisíc.

Skutečnost, že nejde pouze o rutinní kontrolu, obyčejně dokládá i více než hodinová přítomnost technika u takového běžného servisu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments