Připravte se na zdražení brambor

Dlouhou dobu platilo, že lidé příliš neřešili ceny potravin. Všechno bylo velmi dostupné až levné a až na výjimky základní potřeby nezdražovaly. Letos se to ale dramaticky změnilo. Jakoby chtěl trh dohnat všechny ty roky stagnace. Hlavně na cenách potravin je to skutečně nepříjemně znát.

Byl to jen začátek

Aktuálně se Češi musí potýkat s novou vlnou zdražování potravin, přičemž podle odborníků zdaleka nejsme u konce. Ve jménu růstu cen jídla se prý ponese i příští rok. Momentální skokový nárůst na položkách, jako je máslo, vejce, cukr nebo brambory, je tak pouhým předvojem.

Podle bývalého prezidenta Agrární komory České republiky Jana Veleby teď pouze sklízíme plody toho, že jsme jako země v zemědělské produkci přestali být soběstační. Prozradil také, že to bude ještě mnohem horší, protože zodpovědní lidé s tím vůbec nic nedělají. Nevadí jim, že se základní plodiny nepěstují v dostatečném množství v Česku. Prý je stačí dovézt.

Jak moc to ale nefunguje, ukazuje právě příklad brambor. Tam jsme aktuálně soběstační ze 65 %, což je vzhledem k příznivým přírodním podmínkám, jaké Česká republika má, naprosto trestuhodné. Přitom má být ještě hůře. Končí dotace na konzumní brambory, protože je výhodnější jejich pěstování nahradit dovozem.

Foto: Shutterstock

Dopadlo to bledě

Jenže brambory už jsou velmi drahé teď. V loňském roce jsme museli dovézt 158 600 tun a letos to bude muset být ještě hůře. Kromě toho, že nejsme základně soběstační, se navíc nevyvedla ani úroda v případě pozdních brambor, která bude o deset až dvacet procent nižší.

Podle bývalého předsedy agrárníků se brambory a také další běžné zboží pro řadu lidí stává luxusním. Zatímco dříve na bramborách Češi přežívali celou zimu, dnes už si je mnozí nebudou moci vůbec dovolit. Ceny mají totiž znovu vyskočit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Velanova Květoslava
Velanova Květoslava
3 měsíců

Táži se, kdo za to, že nejsme soběstační už v ničem může? Brambory- základní potravina a my ji musíme dovážet, protože našim zemědělcům se pěstování přestalo vyplácet. Pamatuji, jak moje babička, selka, skladovala brambory ve sklepě a vydržely tam celou zimu. A byly velmi chutné. Nyní si koupíte v supermarketech ” čistě” umyté brambory, které však za chvíli začnou měknout, hnít nevydrží a jsou nevalné chuti. A tak je to nejen s bramborami, zeleninou , ale i ovocem. To mě hlava nebere, jakým směrem se náš stát ubírá.

Miroslav
Miroslav
3 měsíců

No ale co, zase zato mame tu demokracii, svobodu, toaletni papir a banany. 😎😀

Bohumila
Bohumila
3 měsíců

Ten kdo zdražuje a neřeší druhé! Je bezohledný a topí se v penězích! Vždyť jemu nic nehrozí.