Zentiva zaměnila léky v baleních. Jak postupovat?

V lécích opět došlo ke změně. Pokud patříte mezi ty, co využívají antidepresiva Citalec, zkontrolujte si obsah balení. U tohoto léku se může vyskytnout závada v jakosti, za kterou nejspíše může záměna blistrů uvnitř krabičky. V jednom balení léčivého přípravku Citalec 20 mg byly nalezeny blistry jiného léčivého přípravku. Blistry obsahují registrované léčivé přípravky určené pro jiný než český trh – Zirid 50 mg.

Nechtěná chyba při výrobě

Problém nejspíše vznikl u slovenského výrobce léků, který na výrobní lince zůstal přípravek z předchozího výrobního procesu. Samostatné blistry jsou označeny správně, proto je můžeme na první pohled snadno rozeznat. Pokud ale nemáte po ruce brýle, nebo léky z blistrů vylupujete bezmyšlenkovitě, může snadno dojít k záměně.

Proto raději zkontrolujte jak šarži, tak sílu léku na krabičce i blistru léku (Citalec 20  Zentiva). Pokud to souhlasí, nejedná se o záměnu a přípravek můžete v klidu používat.

Výměna špatných balení

Pokud se název léku a síla na krabičce a blistru neshoduje, měl by pacient lék přestat používat a vrátit jej v lékárně. Nejlépe však v té, ve které byl vydán. Lékárna vrácené balení vymění za jiné, nedotčené závadou v jakosti. Vrátit je možné načatá i nedotčená balení do 31.7.2019.

Záměna není pro zdraví nebezpečná

Záměna obou přípravků nepředstavuje ohrožení na zdraví. Nelze však vyloučit sníženou účinnost či absolutní neúčinnost nastavené léčby. Ještě se může projevit výskyt příznaků díky vysazení přípravku Citalec po delší době užívání. Přitom to není poprvé, co se při výrobě pomíchaly léky. V roce 2015 se to přihodilo ve Francii, kde byly zaměněny vaginální tobolky určené ke gynekologické léčbě za tobolky určené k léčení těžkých forem akné.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments