Masožravé bakterie řádí u moře a děsí turisty. Smrt nastává do 72 hodin

Děsivé masožravé bakterie způsobují smrt během 72 hodin. Nákaza hrozí i z ryb. Bakterie Vibrio vulnificus ohrožuje čím dál více lidí. Jak a kde se můžete nakazit?

Bakterie se objevila například v americkém státu Tennessee, kdy muž zemřel 48 hodin poté, co se na Floridě nakazil touto masožravou bakterií. Ta způsobuje otravu krve a odumírání měkkých tkání. Nepřežije více než polovina nakažených lidí. Na masožravou bakterii Vibrio vulnificus doplatil nedávno i Čech ve věku 63 let v Bulharsku, kdy se bakterie dostala do těla díky štípanci na noze s trombózou. Vše začalo štípnutím při koupání v moři. Pak následovala horečka, zimnice, bolest, křeče a masivní místní otok s nekrotizující fasciitidou.

Masožravá bakterie

Vibrio vulnificus je velmi nebezpečná bakterie, jejíž infekce je často smrtelná. Pokud způsobí sepsi, kterou známe jako otravu krve, není pacientovi pomoci. Sepsi často provází infekce kůže a odumírání měkkých tkání. Více než polovina postižených umírá nejpozději do 72 hodin od hospitalizace v nemocnici. Komplikace zahrnují i zápal plic, mozku, jeho obalů nebo kloubů. Rizikovými faktory je chronická nemoc jater, jako cirhóza, chronická virová hepatitida B nebo C, diabetes, nemoc ledvin, revmatoidní artritida a krevní potíže.

Nejčastější formy nákazy

Bakterie vstupuje do otevřené rány v teplejší mořské vodě. Bakterie Vibrio vulnificus se vyskytuje hlavně v teplejší mořské vodě, v ústí řek a brakických vodách, kde se míchá sladká a slaná. Existuje i střevní forma nákazy po konzumaci nedostatečně tepelně upravených ryb a mořských plodů pocházejících z kontaminovaných vod. Může způsobit otravu krve, závažnou střevní infekci nebo odumírání části těla. Infekce se vyskytují mnohem častěji u mužů než u žen. Podle posledních studií poskytuje zřejmě určitou ochranu ženský hormon estrogen.

Jak probíhá léčba

Proti masožravé bakterii účinkují antibiotika, musí se však nasadit včas. Někdy je nutný i chirurgický zákrok. Nemoc i tak může zanechat trvalé následky, nebo skončit smrtí. Podle thaj-wanských vědců 31 lidí z 93 nakažených touto bakterií zemřelo. Při koupání v moři tak může i drobná ranka způsobit velké potíže. Je nutné dát pozor i na dostatečnou tepelnou úpravu ryb a mořských plodů.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments