Ženy v důchodu rychle zleniví, tvrdí vědci. Na co si musíte dát pozor?

Výzkumníci z Finska zkoumali občany, kteří již odešli do starobního důchodu a zjistili, že především ženy mají sklon k tomu, aby na stáří zlenivěly. Naopak muži zůstávají aktivnější. Zkoumáno bylo necelých pět set osob ve věku 65 a výše. Ke zhodnocení aktivity všechny seniory vybavili přístrojem, který měli nosit na zápěstí. Proč by si měli starší lidé na tuto pohodlnost dávat pozor? A jak zůstat aktivní?

Co zkoumání seniorů odhalilo

Ukázalo se, že lidé v důchodovém věku déle spí, přibližně je tomu o jednu hodinu déle. Také sedí v průměru o půl hodiny déle než obvykle, což je jistě špatně. Nehledě na pohybový aparát, ale také na sociální kontakty, které se velmi zužují. Jak moc zmírněné životní tempo seniorům škodí, bude dále zkoumáno. A to i našimi odborníky v Česku. Zkoumané nebudou pouze ženy, ale i muži, o kterých se ví, že si rádi poleží u televize i před důchodem. Bohužel na ženy důchodová doba působí jiným způsobem. Dokonce mnoho z nich strádá i po psychické stránce a myšlenka, že už jdou do důchodu, vede k pocitu méněcennosti. 

Mnoho žen v důchodovém věku strádá i po psychické stránce a myšlenka, že už jdou do důchodu může vést k pocitu méněcennosti. / Foto: Shutterstock

V tomhle buďte určitě obezřetní

Od psychiky až po bolavé klouby je sedavý životní styl protkaný všemi směry velmi negativně. Mezi další negativní faktory patří rychlejší přibývání na váze, zvýšený cholesterol, artróza, možné onemocnění srdce a mnoho jiných vážných chorob. Nedovolte, aby vás tyto nemoci lapily. Dělejte vše pro to, abyste je co nejvíce oddálili. Doporučujeme zůstat v kondici, hýbat se, cvičit a sportovat. Také choďte na procházky, čtěte knihy, skládejte puzzle a mnoho jiných aktivit, které je možné dělat v důchodovém věku. 

Ze všeho nejdříve začněte tím, že se odhodláte a přestanete lenivět. Čas, který věnujete ležení, věnujte pohybu venku, pěstujte zeleninu na zahrádce, zajděte se projít nebo dělejte to, co vás baví. Mohou to být i procházky s malými vnoučaty. Již dříve bylo potvrzeno, že senioři, kteří jsou v častém kontaktu se svými vnoučaty, se dožívají vyššího věku. Je také nutno dodat, pokud máte vnoučata daleko, zahradu nemáte a na vycházku nepůjdete, vyzkoušejte doma nějaké protahovací cvičení. Kupte si gymnastický míč a jen se na něm pohupujte. Jednoduše řečeno, zůstaňte stále aktivní, plní sil a elánu. Lenivění a ležení na pohovce je sice příjemné a pohodové, ale člověk tak již ve vyšším věku začíná rychleji chřadnout a stárnout. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Tradingeconomics

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Romana
Romana
2 let

Takže ženy musí zvládnout vše v jakémkoliv věku jinak jsou v podstatě líné . Toto psal jistě nějaký muž , který chce i na penzi dál gaučovat a prohánět manželku .Jinak pohyb je zdravý , když nikdo ( muž )neprudí .

Iris
Iris
2 let

Aha, takže chlapi na pohovce ležet můžou…těm to neškodí 😀
Dochází vám, že naše generace půjde do důchodu až v 65 – možná…chcete tvrdit, že ženy se v tomto věku fakt budou cítit méněcenné, že UŽ musí do důchodu?