Život bez čichového smyslu. O co pacienti přicházejí?

Představte si, že se procházíte po louce, ale nemůžete přivonět ke květinám. Vychutnáváte si vaše oblíbené jídlo, ale necítíte jeho dokonalou chuť. Život pacientů, kteří přišli o čichový smysl je v mnoha směrech ochuzen. O které důležité momenty přicházejí? Zdravý člověk si často neuvědomuje, jak je obdařen, když může používat všechny své smysly.

Omezená chuť jde ruku v ruce s nedostatečným čichem

Lidé se bez čichu mnohdy narodí, ale také o tento smysl mohou vlivem různých příčin přijít během života. Jako velmi závažný problém popisují postižení jedinci hlavně chuť jídla. Zkažené potraviny mohou poznat pouze podle chuti a také si je příliš nevychutnají. Sladké jídlo je často neosloví, protože nedostatečný čich způsobuje i slabší chuť, a proto poznají jen více kořeněná a výrazná jídla.

Hygiena a kosmetika

Kromě toho, že bez čichu nepoznáte, zdali jste dostatečně umytí a jestli neotravujete svým potem okolí, také si jen těžko vyberete kosmetické produkty. Řeč není jen o parfémech, ale i o ostatních produktech. Na okolí působíte také z velké části díky vůni, kterou si sami vybíráte. Proto i obyčejný krém, balzám na rty nebo šampon musíte bez čichu vybírat jen podle slušivého obalu.

Životu nebezpečné situace

Zatímco zdravý člověk se všemi fungujícími smysly dokáže odhadnout nebezpečnou situaci, jedinci, kteří ztratili čich to tak jednoduché nemají. Například když uniká nebezpečná chemická látka, lidé se snaží ihned vyvětrat a dostat se na čerstvý vzduch. Bez čichu není možné poznat například únik plynu či nepříjemné zápachy z okolí. Právě taková situace může ohrozit život člověka.

Větší důraz na ostatní smysly

Jelikož někteří jedinci postrádají čich, musí se spoléhat převážně na všechny ostatní smysly. Lidé s přirozeným smyslovým vnímáním si například vybírají dle čichu partnera, přátele či příjemné místo právě podle své oblíbené vůně. Postižení se musí spoléhat spíše na zrakové, hmatové či sluchové vnímání, které se postupem času velmi zlepší.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments