Sberbank zkrachovala. Úvěry převezme Česká spořitelna

Nestává se příliš často, aby v České republice zkrachovala nějaká banka. Jistě, v devadesátých letech to nebylo nic výjimečného a končilo to často velmi nehezky, ale od té doby jsme přeci jen dále. Ukazuje se, že banka dnes může padnout jen za velmi výjimečných okolností a nikoliv proto, že ji někdo lidově řečeno vytuneluje.

Češi najeli na banku

Zároveň se ale ukazuje, že takový krach banky stále představuje poměrně významný problém a může mnoha lidem zavařit. Už je tomu téměř rok, co náhle a zničehonic padla oblíbená banka Sberbank, která se vyznačovala velmi proklientským přístupem a silnou marketingovou kampaní, jež sloužila k přetahování klientů od konkurence.

Nic nenasvědčovalo tomu, že by tato banka měla skončit, natožpak zkrachovat. Ještě krátce předtím její ředitelka dávala rozhovory, ve kterých nezakrývala značné ambice pro rozvoj tohoto bankovního domu. Jenže pak se vše sesypalo jako domeček z karet. Byl to důsledek především geopolitického dění, nikoliv samotného zdraví banky.

V důsledku toho, co se začalo dít nedaleko od našich hranic a vzhledem k tomu, že Sberbank je původem ruská banka, se lidé rozhodli z tohoto ústavu náhle vybírat své prostředky. Někteří z přesvědčení, jiní z obav o osud peněz. Tím byl vyvolán ukázkový nájezd na banku, který je popsán v učebnicích, kde se také píše, že něco takového nemůže ustát sebelepší banka. Ta totiž nemá všechny prostředky svých klientů v hotovosti a nemůže jim je okamžitě vydat. Pokud to ale oni chtějí, jednoduše padne.

Foto: Shutterstock

Lidem uvízly peníze

Střadatelé se dnes naštěstí mohou spoléhat na stoprocentní krytí od garančního systému vkladů, a to až do výše sta tisíc eur. Drtivá většina lidí dostala vše zpět. Do potíží se nicméně dostali lidé, kteří měli v bance větší obnos třeba v rámci advokátní úschovy, případně velké instituce, které zde měly vedeny účty.

Všichni tito dosud neuspokojení klienti sledovali, jak dopadne jednání o prodeji úvěrového portfolia Sberbank. To bylo totiž ze všeho nejzajímavější a skrývala se v něm velká hodnota ve výši desítek miliard korun. Pokud by se podařilo ho prodat některé jiné bance, znamenalo by to, že klienti by byli z velké části uspokojeni.

A to se nakonec povedlo. Za více než 40 miliard korun převzala klienty Sberbank s jejich úvěry Česká spořitelna. Ti dosud spláceli podle původních smluv právě Sberbank v insolvenčním režimu. Měli by tak činit i nadále, dokud jim spořitelna nesdělí další postup, což by se mělo stát v průběhu tohoto roku. Transakce bude plně vypořádána v druhé polovině roku.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments