Zkušení lidé dávají do květináče vajíčko. Co se díky tomu stane, to byste neřekli

S jarem přichází čas, kdy vysazujeme na zahradě i do květináčů sazeničky rajčat, paprik, petržele a další oblíbené zeleniny.  Ať jsme je koupily v zahradnictví nebo vypěstovali ze semínek, chceme, aby prospívaly co nejlépe a my sklidili bohatou úrodu. K tomu všechny rostlinky potřebují dostatek slunce, vody a živin.  A co se živin týče, máme pro vás zajímavý tip.

Vejce jako hnojivo s prodlouženým uvolňováním

 Zahrabte k nim do země syrová vejce. Obsahují hořčík, fosfor, dusík i draslík. A skořápky jsou tvořeny uhličitanem vápenatým. To všechno tvoří pro rostliny důležitou potravu, kterou potřebují k posílení stonků, listů i plodů. Zejména vaše budoucí rajčata vás za to budou milovat.

Vajíčka zahrabte dostatečně hluboko do země.  Až se začnou rozkládat, nechcete, aby zápach z nich byl cítit po okolí. Také je to ochrání před případnými hlodavci, kteří by si na nich chtěli pochutnat. Když přidáte k sazenicím celé vejce, chvíli potrvá, než se rozloží a bude proto působit jako hnojivo s prodlouženým uvolňováním. Rostlině tak bude prospívat opravdu dlouhou dobu.  

Celá vejce posílí výhonky vašich rostlin, poskytnou jim odolnost proti škůdcům a minimalizují riziko hniloby květu. Jak se budou rozkládat, začnou k sobě přitahovat další mikroorganismy, což zvýší prospěšnou půdní aktivitu.

Foto: Shutterstock

Prospějí i skořápky

Pokud se obáváte uložit do země celá vejce, zahrabte ke kořenům alespoň nadrcené skořápky. Dodáte tak sazeničkám vápník. Vašim rostlinám prospěje i zalévání vodou, ve které jste uvařili vajíčka natvrdo či na hniličku. Nebo do konvičky přidejte skořápky ze syrových vajec, které jste použili k vaření. Sejde-li se vám po Velikonocích hodně vajíček, klidně i obarvených, skořápky oloupejte a přidejte do hlíny k vaší budoucí zelenině.

Samozřejmě si můžete hnojiva koupit. Existují ale i varianty, které vás nebudou stát mnoho peněz a udělají vám možná i lepší službu. Do půdy můžete kromě vajec zahrabat i slupky od banánu, dodají půdě fosfát a vápník. Popel z krbu jí zase pomůže zvýšit ph.

Chovatelé slepic určitě vědí, že i jejich domácím opeřencům rozdrcené skořápky prospívají. Jako zdroj vápníku ale budou prospěšné i ostatním ptákům. Je přece škoda vyhazovat suroviny, které ještě mohou někomu nebo něčemu posloužit.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments