Nový trik na likvidaci molů. Stačí pár kapek a už se u vás nikdy neukáží, je to hit internetu

Potravinoví moli jsou škůdci první kategorie. Jakmile se u vás v kuchyni usídlí, jen tak neodejdou. Nebo že by přeci jen ano? Jak s tímto protivníkem, který miluje snad všechno, od mouky, přes ovesné vločky, až po čokoládu, efektivně, a hlavně rychle zatočit?

Ochraňte své jídlo

Tak dlouho se chodí pro vodu, … znáte to. Proto nedopusťte, aby se vaše kuchyň stala potenciálním domovem molů. Jak?

 • Nehromaďte jídlo. Protože čím více zásob máte, tím více toho budete muset vyhodit, jakmile moly objevíte. Protože i když potraviny nakaženě nevypadají, nejspíš jsou už plné nakladených vajíček.
 • Kontrolujte jídlo. Hned jak domů přinesete sypké suroviny (mouka, ovesné vločky, cukr), zkontrolujte je. Abyste si náhodou sami nevložili do spíže časovanou bombu.
 • Uzavírejte jídlo. Určitě milujete tu plejádu nepřeberného množství nádherných plastových či skleněných dóz na potraviny. Nejvyšší čas přestat na ně koukat, zakoupit a začít používat. Protože jakmile přemístíte suroviny z papírových pytlíků do uzavíratelných dóz, máte vyhráno.
  A nemyslete si, že vás plastový sáček zachrání. Některé potvory se dokážou prokousat i určitými druhy PVC.
Foto: Shutterstock

Zatočte s moly esenciálním olejem

Víte, co moli nesnášejí? Některé druhy esenciálních olejíčků. Když je nakapete na vatový tamponek a vložíte na poličku do spíže, moly spolehlivě odradíte, a půjdou škodit jinam. Které oleje můžete použít?

 • Eukalyptový olej
 • Citrusový olej
 • Levandulový olej

Ale pozor. Tento způsob používejte pouze jako prevenci. Jestliže už vaše potraviny byly napadeny, čtěte dál, jak přesně postupovat.

Co když ve spíži objevíte moly?

 • Vyhoďte veškeré potraviny, které moli napadli.
 • Vyhoďte všechny další otevřené sypké potraviny (mouka, cukr, rýže, …)
 • Celý špajz, nejlépe i celou kuchyň vyrovnejte a důkladně umyjte. Navíc skříňky ještě vystříkejte octem, ten zlikviduje případná vajíčka.

Možná vám to bude líto, ale jedině takto zajistíte, že nebudete stejný problém řešit za měsíc znovu. A pokud olejíčkům nefandíte, vyzkoušejte speciální pasti na moly nebo přímo mololapku.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments