Zkušení lidé štípou dřevo bez sekyrky. Trik až z Ukrajiny ohromil celý internet

Dřevo je dlouhodobě využíváno jako zdroj tepla, ať už pro vaření, vytápění či zábavu u ohně. Tradiční způsob, jak dřevo rozštípat, je pomocí sekyrky a fyzické síly. Nicméně nedávno se na internetu objevil video, které ukazuje způsob, jak dřevo štípat bez sekyrky, a to způsobem, který ohromil mnoho lidí.

Jak správně naštípat dříví

Pokud máte sekyrku k dispozici, situace je o dost snazší. Zvolte rovný a stabilní povrch, který umožní stabilní postavení špalku dřeva a zároveň minimalizuje riziko pádu nebo vyklouznutí sekyry. Před započetím práce si oblékněte ochranné brýle a vhodné rukavice, abyste chránili své oči a ruce před nebezpečnými úrazy. Postavte se před špalek dřeva s nohama na šířku ramen a udržujte rovná ramena.

Držte sekeru oběma rukama pevně, jedna ruka na rukojeti a druhá na horní části čepele. Zaměřte se na střed špalku dřeva, kde chcete provést rozštípnutí. Při švihu se soustřeďte na konkrétní cíl a buďte přesní. Začněte pomalým a kontrolovaným švihem, abyste získali pocit pro sílu potřebnou k rozštípnutí dřeva.

Dbejte na správný postoj, udržujte rovnováhu a vyhněte se noze předsunuté před sebe, abyste minimalizovali riziko úrazu. Pokud sekeru zarazíte do dřeva a nedojde k rozštípnutí, můžete ji jemně pootočit nebo mírně přesunout a zopakovat švih. Opakujte tento postup, dokud se dříví úplně nerozštípne.

Foto: Shutterstock

Štípání dřeva pomocí nože

Použití nože je jednou z možností, která může být náročnější a trvá déle, ale je zcela proveditelná. Začněte tím, že si vyryjete rýhu do horní části dřeva. Poté nožem zatloukejte do této rýhy, případně pomocí kamene nebo jiného tvrdého předmětu, abyste vytvořili díru. Poté můžete čepel nože protáhnout ve vzniklé skulině a dřevo přepůlíte. Postupujte takto opakovaně, dokud nedosáhnete požadovaného množství naštípaného dříví.

Jiné improvizované nástroje

 V nouzových situacích si můžete vytvořit vlastní nástroj pomocí věcí z okolí. Například můžete využít kámen jako sekery a tím dřevo rozštípat. Vždy dbejte na bezpečnost a správné použití těchto nástrojů.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok

Lorencová, to jsi opsala z příručky pro skauty? A podle nadpisu ti skauti byli z Ukrajiny. Hrozné.