Zkuste hodit zmačkaný alobal do pračky a na vlastní oči uvidíte, co dokáže

Hliníkovou fólii známou pod jménem alobal používáme v domácnosti nejčastěji při pečení nebo grilování. Méně známé je jeho další využití. Prozradíme vám, jak využít alobal v domácnosti při čištění i při praní prádla.

Alobal při čištění

Alobal nemusíte jen používat namísto poklice při pečení nebo jako ochranu grilu a podložku pod maso při grilování. Pomůže vám vyčistit spoustu věcí v domácnosti. Je nepostradatelný při čištění stříbra a zmačkaný pomůže i odstranit hrubé nečistoty namísto houbičky. Stříháním do skládaného alobalu dokonce nabrousíte nůžky a podložení alobalu pod potah žehlícího prkna usnadní žehlení.  

Alobal při praní

Praní s alobalem sice nepomůže větší čistotě ani bělosti. Pomůže vám ale s likvidováním následků elektrostatické elektřiny. Po vyprání s alobalem se na prádlo bude lepit mnohem méně žmolků a nečistot. To oceníte zejména v případě, že perete černé prádlo, svetry, punčocháče nebo blůzky. Jednu kuličku alobalu můžete při praní používat i opakovaně.

Po vyprání černého prádla na něm díky alobalu ulpí méně žmolků a nečistot. / Foto: Shutterstock

Vyrobte si alobalovou kouli

Výroba kuličky pro praní je poměrně snadná. Do jedné pračky byste jich ale měli použít více. Z alobalové role nastříhejte po délce 3 dlouhé pruhy a začněte mačkat. Je opravdu důležité mačkat dlouze a dobře, několikrát kontrolujte, jestli kulička nemá žádné ostré hrany. Tlak na alobal je důležitý, kulička se při praní nesmí rozmotat. Výsledná kulička by měla mít v průměru 6 cm a na 3 koule spotřebujete celý alobal (3 m).

Kuličky budete používat opakovaně, pokud je dobře stlačíte, není proč se obávat poškození prádla. Občas po praní zkontrolujte ostré hrany a to, jestli se kulička nerozbaluje. Při praní černého a tmavého prádla jsou alobalové kuličky dokonalým pomocníkem.

Alobal v sušičce

Stejnou službu udělají alobalové kuličky i v sušičce na prádlo, tam je ale zapotřebí použít větší množství. Budete potřebovat asi 5 kusů. S použitím alobalu v sušičce se zkrátí i doba sušení.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSun.co.uk

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments