Zlikvidujte plevel jednou provždy. Pomůže jednoduchý trik, který nikdo nezná

Každý zahrádkář musí čas od času řešit plevel. Řeší se ručním vytrhávám, chemií, ale nic nezabírá nadlouho a objevuje se stále dokola. Dá se ale nají řešení, jak se ho zbavit téměř bez práce. A to na místech, kde je opravdu vidět – ve spárách mezi dlaždičkami, nebo například na příjezdové cestě.

Vyzkoušejte horkou vodu

Proč kupovat hromadu chemie, když existuje jednodušší řešení. Stačí slít horkou vodu z hrnce po dovaření oběda. Ať už jste vařila brambory nebo rýži, horká voda v kombinaci se škrobem vám pomůže zbavit se nežádoucího plevele.

Alkohol

Dražší variantou je pak použití alkoholu. Do půl litru vody nalijete panáka vysokoprocentního alkoholu, nejlépe vodky a nežádoucí rostliny touto směsí zalijete. Alkohol dehydruje, rostliny vysuší a ony odumřou.

Ocet a sůl

Připravte si speciální roztok. 1 litr vody smíchejte s 300 ml octa a přisypte skleničku soli. Vše promíchejte a nastříkejte na plevel ve spárách. Směs naneste pouze na plevel, aby nedošlo k poškozením jiných rostlin. Mimo ocet a sůl se dá použít i jedlá soda, která si s plevelem také hravě poradí.

Foto: Shutterstock

Zakryjte plevel novinami     

Méně známou variantou je zakrytí plevele novinami, nebo případně letáky. Namočte je, naskládejte na plevel a zatěžkejte – například mulčem nebo pilinami. Místo novin můžete použít i černou fólii. Tímto způsobem se plevele rozhodně zbavíte.

Ruční škrábání

Pořiďte si škrabku na plevel, ideálně s integrovanou teleskopickou tyčí. S její pomocí se zbavíte plevele bez větší námahy. Když se vám povede vytrhávat nežádoucí rostliny po dešti, půjde to ještě lépe. Rostlin je potřeba se zbavit a ne je jen přenést na kompost – plevel by se vám mohl snadno rozšířit znovu.

Jak se bránit preventivně?

Myslete už při budování chodníčků a teras na to, aby k prorůstání plevele vůbec nedošlo. Stačí pod ně položit netkanou textilii. Případně můžete místa mezi spárami vyplňovat maltou, přes kterou se plevel také nedostane.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
1 rok

Že jste to neznala dokud jste si to někde nepřečetla, nebo Vám to někdo řekl neznamená, že to nikdo nezná.