Zlikvidujte slimáky jednou provždy. Klíčem je najít jejich skrýše, pak použijte šmirgl papír

Sotva vyraší první salátek, už by jej okusovala nevítaná návštěva. Slimáky na své zahradě nechce nikdo z nás. Dá se jich ale zbavit. Kam se v noci vlastně schovávají a co s nimi?

Ne, slimáka ne, já jsem v tom nevinně

Písnička o pětce zněla svého času éterem mnoha rádií. Stačí přitom jen trochu pozměnit text a máme zde zahrádkářský hit, který si mohou zpívat všichni. Slimáky na své zahradě prostě nechce vůbec nikdo. Ani jeden jediný člověk. Nedají se zaplašit, nedají se vypudit, není z nich žádný užitek. Zkrátka škůdce jak má být. Navíc se velmi rychle mnnoží. Je potřeba si vyhrnout rukávy a pustit se do práce.

Kdo likviduje slimáky

Víte o tom, že existuje přírodní boj se slimáky. Některá zvířata se jimi dokonce živí. Stačí, když na své zahradě přichystáte zimní úkryt pro bodlinkatého přítele, a bude vám s chutí likvidovat škůdce. Ježci si poradí s velkým množstvím mladých slimáků. V době jejich přítomnosti na zahradě rozhodně nepoužívejte jedovaté návnady na plže, aby se neotrávil také jejich konzument.

Ještě další zvířata milují slimáky. Jedná se například o užovky, o ropuchy, ale také o kachny indické běžce, o střevlíky a drabčíky. Použít můžete i biohack. Mikroskopické hlístice Phasmarhabditis hemaphrodita žijí v půdě. Jejich larvy k tomu, aby se mohly proměnit v dospělce, potřebují těla slimáků. Ty usmrtí. Hlístnice neohrožují žádné jiné druhy a nejsou škodlivé ani pro lidi.

Foto: Shutterstock

Přirozená překážka

Alespoň jednou týdně byste si měli nasadit gumové rukavice a vydat se na lov slimáků. Zvedněte kamínky, konve i zahradní židle. Objevíte nevítané návštěvníky. Okamžitě je zlikvidujte, jinak jim dáte možnost se rozmnožit. Slabší povahy odvezou kyblík plný slimáků k řece, nebo třeba do lesa. Tam si s nimi ekosystém snadno poradí. Ostatní přestřihnou slimáka, nebo jej utopí v pivě. Nachystejte si také překážku. Brusný papír stojí pár korun a několik proužků vám postačí k tomu, abyste ochránili svou úrodu nebo okrasu zahrady.

Sběr slimáků se provádí nejčastěji večer, kdy se již vyskytují na úrodě. Ve dne byste museli jejich skrýše hledat poněkud složitěji.

Foto: Shutterstock, zdroj: BalconyGardenWeb

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments