V Chorvatsku se objevily nebezpečné medúzy. Když na ně narazíte, musíte udělat jednu věc

Letošní rok řeší Chorvatsko nejrůznější potíže, které ovlivňují kvalitu dovolené těch, kteří se sem v létě vydávají, a aby toho nebylo málo, přibývá i další komplikace. Už v posledních letech se zdálo, že u pobřeží této země velkým tempem přibývá nepříjemných a nebezpečných medúz. To se letos opět potvrdilo, jak informuje Centrum mořského výzkumu v Rovinji.

Některé druhy jsou nepříjemné

Mořští biologové uvádějí, že se u pobřeží nachází i nové druhy, které tu ještě nebyly v takové míře pozorovány. Největší problémy však způsobují medúzy známé jako talířovky a kořenoústky. Ty se momentálně vyskytují především kolem oblíbené Istrie, ale narazit na ně lze i jinde.

Tyto medúzy sice nejsou přímo životu nebezpečné, avšak zejména talířovky dokáží člověka velmi silně popálit. Takové rány se pak špatně zacelují a zanechávají i celoživotní jizvy. Nehledě na to, že pokud k žahnutí dojde na větší hloubce, může se člověk leknout, případně upadnout do šoku, a hrozí utonutí.

Foto: Shutterstock

Jak se zachovat

Ideální je pochopitelně se k těmto medúzám vůbec nepřibližovat. To však předpokládá opatrný pohyb ve vodě, který vyznává málokdo. Tito tvorové jsou totiž pod vodou a často je uvidíte až na poslední chvíli.

Pakliže už dojde k požahání, měli byste místo co nejrychleji opláchnout mořskou vodou. Následně vezměte pinzetu a odstraňte z kůže zbytky chapadel medúzy. V žádném případě ale místo neoplachujte čerstvou vodou z kohoutku. To totiž bolest jen zhorší.

Zdá se, že problém s medúzami se v Chorvatsku každoročně zhoršuje. Letos se před sezónou objevovaly zprávy o jejich přemnožení. Pobřeží jich prý bylo plné, což komplikovalo práci rybářům. Medúzy však obvykle s příchodem teplejšího počasí zmizí. Stále více jich nicméně ve vodách zůstává.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments