Zloději v Česku už si označují domy, které v létě vyloupí. Kdo si všimne tohoto symbolu, musí okamžitě konat, jinak ho vyberou

Pokud jste si snad mysleli, že zloději v České republice už pověsili své řemeslo na hřebík a šli se věnovat něčemu poctivějšímu, musíme vás vyvést z omylu. Vloupaček do rodinných domů je totiž stále hodně, a když se objeví nějaká šikovná skupina, může daný rok jejich počet opravdu hodně vyletět, jako se tomu stalo před pár lety v okolí Prahy.

Už se začalo

Jedno je však jisté. Sezóna lupičů právě začíná a překrývá sezónu letních dovolených. Ono není divu, jelikož lidé pravidelně vyjíždějí k moři a třeba i dva týdny v kuse nejsou doma. To dává zlodějům příslovečný klid na práci, kdy daný dům mohou probrat skutečně zevrubně.

Možná si říkáte, že vás se něco takového týkat nemůže, ovšem to si říkali všichni, než je to potkalo. Zloději dnes nejsou žádná ořezávátka, ale obvykle jsou chytří a velmi sofistikovaní. Obvykle také tvoří celé organizované skupiny, kdy na jednotlivých akcích spolupracuje hned několik osob, které mají rozdělené role.

Velmi důležitý je průzkum terénu, kdy se takzvaně vytipovávají rodinné domy či byty, které stojí za to takzvaně “udělat”. Za tímto účelem se používají nejrůznější symboly, které tvoří jakousi univerzálně srozumitelnou znakovou řeč.

Asi si říkáte, že by na sebe tyto skupiny přece takovýmto nápadným způsobem neupozorňovaly. Máte pravdu, symboly rozhodně nenajdete třeba na vchodových dveřích nebo na nějakém viditelném místě. Skrývají se například na zídkách, obrubnících nebo kamenech v okolí domu. Pokud se na to nezaměříte, nemáte šanci je odhalit. Ví o nich pouze ti, kdo tuší, kam se dívat.

Nepodceňujte tyto znaky

Podle symbolu můžete zjistit, co se dá očekávat. Například symbol trojúhelníku označuje dům, který je obýván samotnou ženou, což celou situaci zjednodušuje. Několik malých koleček potom označuje dům, kde se má skrývat spousta cenností a očekávaný výnos by měl být vysoký. Klikatá čárka pak symbolizuje přítomnost psa.

Symbol diamantu se používá pro prázdný dům, kde by celá akce měla probíhat jednoduše. Znak křížku potom označuje blížící se termín vloupání. Řecké písmeno alfa se pak použije, když je zjištěna přítomnost bezpečnostního systému v domě, takže bude třeba vyšší obezřetnosti.

Čtěte také: Zloději v Česku přišli na nový trik. Pokud se na vašich dveřích objeví tohle, už se k vám chystají

Může se vám stát, že na nějaký takový symbol v těchto dnech narazíte. Rozhodně nad tím nemávejte rukou, jelikož pravděpodobnost vloupání je v takovém případě skutečně vysoká. Není to sice jistota, jelikož podobně se označuje více domů, ale je třeba s tím počítat. Pakliže se chystáte odjet, není od věci podniknout určitá opatření, jako je požádat někoho, aby vám dům pravidelně hlídal či navštěvoval. Tím můžete zlodějům udělat čáru přes rozpočet, že se rozhodnou jít raději jinam. Hodí se také rozšířit bezpečnostní mechanismy, které budou představovat větší překážku.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 měsíc

Ve středověku se za toto sekaly pracky Dnes to bohužel nejde tak alespoň po dopadení jim napařit minimálně 300 hodin veřejně prospěšné práce a probírat existenční minimum dokud to neodmaká a uhradí škody které napáchal do poslední koruny