Zlozvyky, které poškozují ledviny. Lidé se jich ve velkém dopouštějí každý den

Myslíte, že byste si všimli, kdyby vaše ledviny nefungovaly správně? Omyl! Ledviny dokáží odvádět svou funkci i za výrazného poškození. Problém zaznamenáte až ve chvíli, kdy je situace velmi vážná. Starejte se o ledviny správně, tímto jim ubližujete každý den.

Nezbytná čistička, naše ledviny

Bez správné činnosti ledvin by se náš život proměnil v utrpení a dost možná bychom stáli i na jeho konci. Životně důležitý párový orgán filtruje každou minutu naši krev, udržuje krevní tlak a odvádí veškeré škodliviny. Podílí se na tvorbě červených krvinek a reguluje vápník a fosfor. Dále produkuje hormony, neutralizuje kyseliny a odvádí přebytečnou tekutinu.

I když vaše ledviny nefungují správně, necítíte žádnou bolest. Problémy odhalíte až ve chvíli, kdy dojde k závažnému poškození ledvin. Tady není na místě prevenci podceňovat.

Jak poznat sníženou funkci ledvin

Rozpoznání snížené funkce ledvin není snadné, jelikož se příznaky dají snadno zaměnit s jiným onemocněním. Při snížené funkci se objeví dušnost, pocit chladu, únava, závratě a zápach z úst. Zpozornět byste měli okamžitě při změnách v objemu a barvě moči.

Co poškozuje ledviny

  • Nedostatek a nadbytek tekutin – málo tekutin nebo naopak přílišná zátěž. Vhodné je pití pramenité vody a to nesycené.
  • Odkládání toalety – potřebu neodkládejte, a i při vysokém pracovním nasazení odběhněte na toaletu okamžitě.
  • Červené maso – vysoká dávka bílkovin je pro ledviny velkou zátěží, pozor na některé druhy redukčních diet založených na bílkovinové stravě.
  • Alkohol a kouření – z těchto dvou neřestí je kouření mnohem větším rizikem pro ledviny. Kouření zvyšuje krevní tlak a zužuje cévy. Je častou příčinou chronického onemocnění ledvin.
  • Káva – jeden či dva šálky kávy denně ledvinám nevadí, zvláště pokud je doplníte sklenicí vody. Problémem je větší množství. Zároveň s kávou se vzdejte i kolových nápojů.
  • Nedostatek spánku a stres – špatně spíme z důvodu vysoké míry stresu, proto se zaměřte na snižování hladiny stresu. Řada situací se dá vyřešit s klidnou myslí bez afektivní reakce.
  • Analgetika – bolest hlavy, zubu, bolestivá menstruace. Jestliže saháte po růžové tabletce, zadržte. Nadměrná konzumace analgetik poškozuje ledviny.

Ke správné péči o ledviny patří dostatek ovoce a zeleniny. Zejména důležitý je vitamín B6 a hořčík.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments