Jak vyzrát nad opary a afty. Jejich původce často sídlí ve střevech

Zánět v ústní dutině může vznikat z mnoha různých příčin. Projevuje se v podobě aftu, oparů, zánětů dásní nebo drobných vředů. Všechny tyto projevy jsou minimálně nepříjemné jak pro vás, tak pro okolí, a proto je potřeba je urychleně řešit.

Kvasinková infekce

Ve vašich střevech jsou kvasinky jako doma. Jejich přiměřené množství je žádoucí, ale pokud se rozmnoží, nastává problém. Přemnožení signalizuje bílý povlak na jazyku nebo například častější čepy na mandlích. Pokud podobnou infekcí trpíte, poraďte se s lékařem o vhodné léčbě, která kvasinky účinně minimalizuje.

Zakročte včas

Jakmile pozorujete, že se vám dělá opar, vyhlaste mu válku. Omezte na minimum slaná, kořeněná a tučná jídla. Konzumujte nejvíce zeleninu a dodržujte pitný režim. Nejlépe s vodou nebo vlažným zeleným čajem. Káva, slazené limonády a další agresivní nápoje a potraviny, mohou vřed, opar nebo aft rozdráždit, a teprve poté se projeví v plné síle.

Pokud se opar objevil na rtu, využijte léčivé masti, které mohou infekci potlačit už v jejím počátku. Rána pak nebude hnisat a rovnou dojde k hojení.

Možná jsou na vině vaše léky

Jestliže jste celý život na podobné záněty netrpěli a dnes jich máte plná ústa, zkontrolujte, jaké vedlejší účinky mají vaše léky. Raději prověřte všechny, které užíváte, jelikož se jedná o celkem běžný vedlejší účinek. Lékař vám tak může předepsat jiný lék, který neobsahuje dráždivou látku.

Navštivte zubaře

Dbát byste měli také na pravidelné návštěvy svého zubaře, alespoň jednou za půl roku, a to i v případě, že vás nic nebolí. Zkontroluje totiž vaší ústní dutinu a pozná, pokud se u vás začne projevovat například infekce dásní. Tu je vhodné řešit včas, než začne ohrožovat vaše zuby a stane se nepříjemná i pro vaše okolí. Doprovodným jevem je totiž také zápach z úst, který v případě rozsáhlejší infekce můžete řešit dlouho.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments