Znamení, kterým se projeví nedostatek vody v těle. Lidé ho většinou přehlédnou

Je váš pitný režim v pořádku, nebo si tím nejste tak úplně jisti? Dostatek vody v těle je základem pro odvádění odpadních látek z těla, ale také pro správnou funkci našeho zažívání i zdravý vzhled naší pokožky. Jak poznat, že málo pijeme? Tělo si samo řekne.

Kolik vody je dost vody?

Nikdo vám přesně neřekne, kolik vody byste měli vypít v ideálním případě. Jedno je ale jisté. Dva litry se považují za dobrý standard. Dehydratace přitom hrozí každému z nás, a to i pokud pracujeme na home office třeba z kuchyně. Někdy jsme prostě natolik zaneprázdněni, že si neumíme ani najít čas na naše základní potřeby.

Kdy zvýšit příjem tekutin

Obecně se uvádí, že těhotné ženy a aktivní lidé by měli více pít. Na pitný režim nesmí zapomínat ale ani starší lidé, kteří se mylně domnívají, že dvě skleničky vody denně stačí. Berete léky? Přidejte dvě sklenice k tomu, co denně vypijete. Hodně se potíte? Další dvě. Je parné léto? Opět dvě navíc. Takto si zajistíte, že nebudete dehydratovaní. Pozor by si měli dát také lidé s cukrovkou a chronickými nemocemi.

Foto: Shutterstock

Kontrola barvy je dobrá prevence

O tom, zda vaše tělo funguje dobře, se můžete snadno přesvědčit sami. Stačí si pravidelně kontrolovat zabarvení moči. Naše tělní tekutina dokáže velmi napovědět o tom, jak na tom aktuálně jsme. Čím je naše moč tmavší, tím je náš pitný režim horší. Ideálně by se mělo jednat o téměř bezbarvou tekutinu. Samozřejmě pokud pravidelně užíváte například vitamíny skupiny B, moč bude zabarvena. Nejedná se tedy o následek špatného pitného režimu.

Mezi další běžné náznaky toho, že málo pijete, se řadí bolesti hlavy, pocit sucha v ústech, únava, nízký krevní tlak, závratě a ospalost. Ano, i uprostřed civilizovaného světa se nám to může stát. Nepřehánějte to však. Naše ledviny za hodinu zpracují jen tři deci tekutin. Pít tak najednou třeba půl litru je naprosto zbytečné a jen to tělo přetěžuje.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bupa

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments