Znamení, podle kterého poznáte vysoký cholesterol. Takto tělo už křičí o pomoc

Velkým problémem dneška je významný nárůst případů lidí s vysokým cholesterolem, za což může zejména sedavý životní styl a nevhodná životospráva. Odhaduje se, že nějakým způsobem zvýšený cholesterol má každý třetí člověk.

Bohužel neplatí, že sotva se vám cholesterol zvýší, ozvou se nejrůznější příznaky, které vás donutí jít k doktorovi a tento stav řešit. Ba právě naopak, váš život běží dál a většinou nic nezjistíte. Takto to může pokračovat dlouhé roky, kdy však cholesterol v těle negativně působí a ničí tepny a cévy, protože se v nich ukládá škodlivý cholesterolový plak. Vyústit to pak může v infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Přeci jen ale existují určité signály, kterými se cholesterol projeví s určitým předstihem. Jen nemusí být vždy kdovíjak výrazné. Lidé mají také tendenci přisuzovat je jiným příčinám, případně bagatelizovat. To byste ale neměli.

Bolesti nohou a rukou

Když je cholesterolu v těle už příliš velké množství, většinou začne ucpávat tepny a cévy. Nejčastěji se to děje na nohách a rukách. Jde o pozvolný proces, který však časem začne působit nepříjemnou přetrvávající bolest, a to i v klidovém režimu.

Nepříjemné mravenčení

Mravenčení se objeví tu a tam u každého člověka, ale ve chvíli, kdy začíná být velmi časté, je třeba zpozornět. Může totiž jít o doklad toho, že průtok krve do určitých částí těla je významně narušen nebo dokonce přerušen. Zvláštní pocit způsobuje to, že krev tělem hůře protéká a je hustší.

Foto: Shutterstock

Bolest v levé části hrudi

Toto je velmi závažné znamení, které byste neměli podceňovat. Pakliže vás neustále bolí na hrudníku, zejména pak v levé části, může to signalizovat kritický stav, kdy došlo k ucpání tepen kolem srdce. Bolest se může rozšiřovat i směre ke krku. V některých případech může jít už o samotný infarkt.

Bolest zadní části hlavy

Ucpávat se mohou také tepny v oblasti hlavy, což obvykle způsobí bolest v její zadní části. Objevuje se tehdy, když už je cholesterolového plaku v tepnách a cévách tolik, že jen obtížně propouští krev. V takovém případě může dojít k jejich prasknutí, což přímo způsobí mozkovou mrtvici.

Foto: Shutterstock, zdroje: Health, Healthline, Medlineplus

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments