Co způsobuje záněty dásní a jak se jim vyhnout

Zánětem dásní trpí až třicet procent osob starších třiceti pěti let. Zánět dásní se snadno změní v paradontózu, proto je nutné nepodceňovat příznaky a o zdraví dásní se starat co možná nejlépe. Za záněty dásní stojí několik příčin.

Zdravé dásně

Zdravé dásně poznáte snadno, jsou pevné, růžové, bez otoků. Jakmile začnou dásně červenat, jsou oteklé a objevuje se krvácení, je to signál pro nepříjemný zánět dásní.

Co způsobuje záněty dásní

Za zánětem dásní bývá velmi často plak, v něm se hromadí bakterie a ty drážní zubní lůžko. Podobným zdrojem bakterií jsou i afty. Bakterie se množí při špatné ústní hygieně, ale na vině je i kouření, stres, diabetes, některé léky (kortikoidy a hormonální antikoncepce), viry nebo hormonální změny. Za vnik zánětu dásní mohou i dědičné predispozice. Dásně si můžete poškodit i sami, a to nevhodným a příliš razantním čištěním.

Riziko zánětu dásní

Zánět dásní je první stádium parodontitidy (paradontózy) a je dobře léčitelný. Poznáte jej jako zčervenání a krvácení dásní. Pokud zůstane zánět bez léčení, ohrožuje zubní lůžko a může vést až k uvolnění zubů. Na zánětu ústní dutiny je velmi nebezpečné zejména to, že se zánět snadno rozšíří do jiných částí těla. Parodontitida je závazným problémem v těhotenství, komplikuje léčbu kardiovaskulárních onemocnění a zhoršuje aterosklerózu. Na pozoru by se měli mít především diabetici a lidé užívající kortikoidy. Diabetici jsou ohroženi mnohem více a jejich léčba je komplikovanější. Bylo zjištěno, že se bakterie ze zánětu dásní dostávají krevním řečištěm do slinivky a způsobují onemocnění diabetem i u zcela zdravých jedinců.

Prevence je jednodušší než léčba

Zánětu dásní lze předcházet velmi snadno a to tím, že budete věnovat více péče ústní hygieně. Ranní a večerní čištění zubů je začátek, je však třeba i používat správnou techniku pro čištění zubů. Kartáčkem je nutné kolem zubu jemně kroužit a štětiny musí sahat až za dásně. Odstranění zubního plaku se vám kartáčkem podaří z většiny ploch, ne však zcela. Kartáček doplňte o mezizubní kartáček a o zubní nit.

Léčba zánětu dásní

Prvním krokem k léčbě zánětu dásní je odstranění zubního plaku a zubního kamene ambulantně. Závažnější onemocnění se léčí antibiotiky a analgetiky. Pomáhají i osvědčené odvary ze šalvěje, heřmánku nebo dubové kůry. Pravidelné kloktání a proplachování ústní dutiny bylinkovým odvarem mírní projevy zánětu už za jeden nebo dva dny.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Iva Vendolská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

2
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
2 Autoři komentářů
MUDr. NovotnýIvo Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
MUDr. Novotný
Host
MUDr. Novotný

Ano, je pravda, že Wobenzym se stále více dostává do popředí při léčbě zánětů dutiny ústní.

Ivo
Host
Ivo

V České republice je stále péče o zuby až na několikátém místě. Nicméně dnes vzniká více a více dentálních hygien, které jsou výbroným místem pro předcházení, nebo léčení těchto problémů. Samozřejmě, že dentální hygiena nenahradí zubaře, ale poskytne vám rady a přesné návody, jak o zuby pečovat. Pokud už je zánět rozjetý, může také pomoci Wobenzym. Dále pak existuje pasta a gel enzymel, které jsou doporučovány i onkologickým pacientům a pro tyto účely jsou více než vodné.