Zubní kaz nebo zánět dásní? Rozpoznejte to

Bolest v ústech dokáže potrápit jak malé děti, tak i dospělé. Většina z nás má s bolestí zubů různorodé intenzity svou vlastní zkušenost, určitě se tedy shodneme na tom, že se nejedná o nic příjemného. Jak ale rozpoznat, co je původem bolesti?

Bolest v ústech může signalizovat několik problémů

Když se řekne bolest zubů, drtivá většina lidí si automaticky představí zubní kaz. Pravda je přitom taková, že specifická bolest v ústech může signovat nejen zubní kaz, ale například i citlivost zubů nebo zánět dásní. Podle čeho poznáte, co je co?

Zubní kaz zpočátku nebolí

Zubní kaz je pořádný prevít, se kterým má zkušenost snad úplně každý. Zpočátku o něm vůbec nemusíte vědět, protože přichází postupně a velmi nenápadně. Dlouhou dobu o sobě vůbec nedá vědět, jakmile se ale začne projevovat, můžete si díky němu užít i pořádně krušné chvíle. Zubní kaz můžete poznat podle citlivosti na sladké, kyselé, teplé i studené.

Nenápadný zánět dásní

Zánět dásní je chronické onemocnění, které ve většině případů nebolí a probíhá poměrně nenápadně. Pokud ale dojde k jeho tzv. akutní exacerbaci, kdy se jeho příznaky stupňují, v ten okamžik i doposud nebolestivý zánět dásní začne pořádně bolet. Zánět dásní dokáže zavčas odhalit zubař, ke kterému byste měli chodit dvakrát ročně na pravidelné zubní prohlídky.

Co když jsou zuby pouze citlivé?

Někdy vás zuby nepříjemně zabolí například ve chvíli, kdy se napijete něčeho příliš teplého nebo naopak studeného. Tehdy si mnoho lidí pomyslí, jestli náhodou nemají v ústech schovaný zubní kaz. Ve skutečnosti se ale může jednat pouze o citlivé zuby, za kterými mohou stát například obnažené zubní krčky nebo jejich přetěžování. Mezi další příčiny citlivosti zubů patří úbytek skloviny nebo celkově špatný stav chrupu.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.