Problematické zvyky, které ničí zuby a dásně. Lidé se jich dopouštějí každý den

Zubní sklovina je sice jedna z nejtvrdších látek v těle, přesto je její struktura křehká. Neobsahuje totiž žádné živé buňky, a proto ji naše tělo vůbec nedokáže opravit, když  dojde k jejímu poškození nebo dokonce zničení. Čištění zubů je základ, ale není vždy dostatečnou ochranou před popraskáním a zubním kazem.

Na vině poškození zubní skloviny jsou často právě naše každodenní špatné návyky, které mohou velkou měrou nepříznivě ovlivnit zdraví vašich zubů. Zkuste si díky naším radám ušetřit spoustu starostí, když se těchto návyků dokážete zbavit.

Přestaňte s okusováním nehtů

Pokud si neustále koušete své nehty, zkuste s tím přestat, i když je velmi obtížné se tohoto zlozvyku zbavit. Jednak si přenášíte spoustu škodlivých bakterií z rukou přímo do vašich úst, současně si ničíte svou zubní sklovinu a hodně oslabujete přední zuby. Než si tedy budete chtít příště začít kousat nehty, snažte se své ruce zaměstnat. Začněte s posilováním pomocí gumového balónku nebo proplétejte prsty.

Zapomeňte na okusování tužek a propisek

Tento zlozvyk škodí vašim zubům, ničí vzhled vašich psacích potřeb a přenáší škodlivé bakterie do vašich úst. Jakmile se potřebujete intenzivně soustředit na nějaký úkol, zkuste to jinak. Při kousání psacích potřeb dochází k poškození zubní skloviny, k prasklinám a zubním kazům.

Nepoužívejte zuby při otvírání lahví

Naše zuby nám slouží ke kousání a žvýkání jídla. Nepoužívejte zuby k něčemu jinému. Pokud pomocí zubů dokonce otvíráte lahve, riskujete jejich poškození a zlomení. Investujte do kvalitního otvíráku, jinak budete muset investovat do mnoha drahých lékařských zákroků.

Nekousejte kostky ledu

Kousání ledu není zrovna dobrý nápad. Pokud kousnete do kostky ledu, může vás chytit křeč kvůli drastickému poklesu teploty, což může způsobit i zlomení zubů. Vhodnější jsou xylitolové žvýkačky bez cukru, které zabraňují vzniku kyselého prostředí škodlivého pro zubní sklovinu.

Pozor na párátka

Pokud používáme párátko nevhodně, poškozujete a ničíte si s ním dásně. Místo toho je mnohem vhodnější použít jemnou zubní nit, kterou použijete pro odstranění zbytků jídla uvízlého mezi zuby. S trochou pozornosti během dne se můžete zbavit všech škodlivých návyků zbavit, chránit si své zuby a užívat si pěkný úsměv.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments