Ztráta ochlupení, otok palce nebo změna tvaru nehtů? Co vám prozradí nehty a prsty na nohou?

Umyjeme je, ostříháme a schováme je do ponožek. Řeč je samozřejmě o nohou. Většina lidí svým nohám nevěnuje přílišnou pozornost, ale věděli jste, že i takové prsty, respektive nehty či otok palce mohou prozradit něco málo o našem celkovém zdraví? Zjistěte, co přesně vám vzhled může prozradit. 

Chloupky na prstech zmizely

Pokud jste si všimli, že nemáte jemné ochlupení na prstech, které tam dříve bylo, zpozorněte, může se jednat o onemocnění tepen. Děje se tak v důsledku poškození cév a sníženého prokrvení dolní části těla. Pokud k tomuto procesu dojde, kořínky chloupků odumřou a vypadnou. Dokonce se může jednat i o cukrovku druhého typu, proto se mějte na pozoru a sledujte i jiné příznaky.   

Změna barvy a tloušťka nehtu

Na tuto změnu byste si měli dávat pozor. Pokud nehty zežloutnou, kroutí se, odlupují, může se jednat o plísňové onemocnění. K této infekci dochází například tehdy, když stojíte bosí na podlaze ve veřejných sprchách po někom, kdo má aktuálně plíseň na nohou, ale také z bot, z léků jako jsou kortikoidy, antidepresiva a jiné. Plíseň také postihuje lidi trpící cukrovkou. 

Pokud jste si všimli, že nemáte jemné ochlupení na prstech, které tam dříve bylo, zpozorněte, může se jednat o závažné onemocnění. / Foto: Shutterstock

Nerovnosti na nehtech

Vroubky, rýhy, loupání nehtů, drolení, ztenčení nebo změna barvy. I takové příznaky se u člověka mohou objevit na nehtech. Ve většině případů jde o plíseň, ale mnohdy se tímto způsobem projevuje lupénka. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které byste neměli podceňovat. Pokud onemocnění neřešíte, může přejít až do takového stádia, kdy se nehty na nohou zcela vytratí. Dávejte si pozor na tyto příznaky, nejedná se o příjemné onemocnění. A už vůbec ne, pakliže se objeví někde jinde na těle.  

Otok palce

Někdy se stává, že má člověk v těle velké množství kyseliny močové, což se projeví jako otok kloubu na palci, zarudnutí a palčivá bolest. Správně se tomuto problému říká dna. Jedná se o opravdu nepříjemný zážitek, který způsobuje porucha purinů. V kloubech se začne usazovat kyselina močová způsobující zánět a velkou bolest. Jestliže se dna u člověka objeví, měl by se se vyhnout červenému masu, luštěninám, vnitřnostem, čokoládě a jiným. Velmi kladně působí čerstvý celer.

Foto: Shutterstock, zdroj: WebMD

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments