Žvýkání žvýkaček prospívá zdraví

Někteří z nás s pomocí žvýkačky zahání stres, jiným pomáhá proti nevolnostem, další na ni sází po jídle. Pro většinu z nás je žvýkání žvýkaček naprosto běžná věc. Napadlo vás ale někdy, že i žvýkačky mají pozitivní vliv na vaše zdraví?!

Jak žvýkačky prospívají zdraví?

Jsou žvýkačky i pro vás naprosto obyčejným doplňkem, se kterým zaháníte nervozitu, stres nebo pocity na zvracení? Žvýkáte třeba každý den, ale nikdy jste se nezamysleli nad tím, jestli žvýkání žvýkaček nemůže mít nějaký vliv na vaše zdraví? Často se mluví o tom, že žvýkačky narušují zubní sklovinu, že jsou plné škodlivého cukru a že by se to s nimi nemělo přehánět.

Co když ale opravdu prospívají zdraví?

Se žvýkačkou proti únavě

Znáte tu nepříjemnou situaci, kdy se vám chce spát zrovna v tu nejméně vhodnou chvíli? Zažil to snad úplně každý z nás – najednou se vám začnou zavírat oči, začnete zívat a spánek se začne hlásit o slovo. Podle španělských vědců pomáhá žvýkání proti únavě – žvýkačky zvyšují bdělost, což je dáno tím, že žvýkání stimuluje nervy a části mozku spojené se vzrušením.

Zabrání pálení žáhy

Pálení žáhy určitě není nic příjemného, u některých dokonce tento problém vyvolává až zvracení. I v tomto případě může žvýkačka pomoci, protože na některé účinkuje uklidňujícím efektem a zabraňuje nepříjemnému refluxu.

Díky žvýkačce lepší koncentrace

Do třetice všeho dobrého a další zajímavost, kterou jste možná netušili: pravidelné žvýkání žvýkaček zlepšuje kognitivní funkce, což má více než pozitivní vliv na soustředění. Kdo zkrátka pravidelně žvýká, dokáže se daleko lépe koncentrovat, což nemusí být vždy k zahození.

Mírní projevy stresu

Již na začátku článku jsme zmínili, že někteří lidé s pomocí žvýkaček zahání stres a úzkost. A opravdu to funguje. Pokud žvýkáte, po chvilce dojde ke zmírnění pocitů úzkosti a stresu, postupně se zklidníte.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments