Tabák každoročně způsobí 8 milionů úmrtí. Elektronické náhražky cigaret škodí také

Ať už je to kouření, šňupání nebo žvýkání – konzumace tabáku je pro zdraví stále škodlivá. Po celém světě sice roste ochrana nekuřáků a samotné kouření se ve většině zemí stává čím dál dražším zlozvykem, ale pokud jde o pomoc při odvykání, není situace pořád ještě ideální.

K těmto závěrům dospěla Světová zdravotnická organizace (WHO), která publikovala obsáhlou zprávu o celosvětové konzumaci tabáku. Představila ji v Rio de Janeiru, protože Brazílie je po Turecku teprve druhým státem světa, který přetavil veškerá doporučení k omezení spotřeby tabáku v realitu.

Přísnější zákazy reklamy a vyšší daně

WHO si stěžuje, že mnoho zemí je v implementaci doporučení velmi laxních, přesto však poukazuje na dílčí úspěchy, které nelze pominout.

  • Šest z deseti lidí na světě dnes žije v zemích, které přijaly alespoň jedno doporučení k omezení konzumace tabáku. Jde o čtyřnásobek počtu z roku 2007.
  • Přibližně polovina lidí žije v zemích, které předepisují zobrazování odstrašujících obrázků na krabičkách cigaret.
  • Ale jen 2,4 miliardy lidí, tedy ani ne třetina, žije v zemích, které podporují snahu s kouřením skončit.

V boji proti kouření doporučuje WHO přísnější zákazy reklamy na tabák, stejně jako neustálé zvyšování daně z kuřiva.

Kouří více než miliarda lidí

„Přestat s kouřením je jednou z nejlepších věcí, které můžete pro své zdraví udělat, uvedl šéf WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Získáte tak roky navíc a zvýšíte kvalitu svého života.

Podíl kuřáků na celosvětové populaci sice klesá, ale vzhledem k jejímu současnému nárůstů zůstává v absolutních číslech konstantní – někde kolem 1,1 miliardy lidí. Celých 80 % kuřáků žije v zemích s nízkým až středním příjmem.

Varování před elektronickými cigaretami

Každý rok zemře v důsledku konzumace tabáku 8 milionů lidí. Globálnímu hospodářství tak tabák každoročně způsobí škodu ve výši 32,5 bilionů korun, které je třeba vydat na léčbu a pracovní výpadky.

V Evropě má největší podíl kuřáků Srbsko, a to 33 % procent. Česká republika na tom rovněž není příliš dobře. Kouří zde téměř 24 % obyvatel. V porovnání se Švédskem a Uzbekistánem, kde kouří jen 10 % lidí, je to stále hodně.

WHO varuje také před náhradou cigaret v podobě elektronických cigaret a produktů, které tabák nahřívají namísto toho, aby ho pálily. Všechny jsou zdraví škodlivé.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

2
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
2 Autoři komentářů
PepanLukas Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Pepan
Host
Pepan

Stát potažmo svět naoko kritizuje tabakyzmus, ale vzásadě nechce o takový zdroj financí přijít. Ani se tím netají, že mu pramálo záleží na zdraví pasivních nedobrovolných kuřáků a samozřejmě i vlastních kuřáků. Pro běžný život občana je zákaz kouření v hospodách apod.společenských místech spíše k smíchu, když v běžných místech to prý zakázat nelze= byty, ulice, parky, pláže apod. Že tím stát nerespektuje ústavu a listinu práv a svobod si nijak hlavu neláme. Fuj takové politice.

Lukas
Host
Lukas

Osobně si myslím, že to bude horší a horší. Zakázali reklamu na elektronické cigarety a tabákové výrobky, ale všude vidím propagaci na glo a iqos což je prostě jen obyčejná cigareta, která se nerozpaluje na 600 °C, ale jen na 300 °C, což je prakticky to samé. Tak jak je možné, že to nikomu nevadí? Jak se tomu chce člověk vyhnout? Já jsem kouřil dlouho, teď chvíli e-cigaretu. Sice je to lepší, ale chtěl bych s kouřením přestat. Tahle brutální reklama mi, ale moc nepomáhá teda.