100 let staré příbory vyčistím za 15 minut. Vypadají jako nové z obchodu, stačí 2 ingredience

Máte doma starožitné příbory nebo jste třeba zdědili stříbrné prostírání po babičce, ale trápí vás, že jednotlivé kousky už zašly a nejlepší roky mají za sebou? Naštěstí se s pár lacinými ingrediencemi dají vyčistit a vyleštit do původního lesku.

Inspirace v minulosti

Stříbrné příbory byly v minulosti jedním z největších pokladů, jaké doma hospodyně měly. Proto se o ně náležitě staraly. Když si z nich vezmete příklad, vydrží vám podobné kousky mnohem déle. Jedna z nejjednodušších a dobrých rad je ukládat stříbrné či starožitné příbory do příborníků každý zvlášť zabalený v jemné látce a dbát na to, aby byly v suchu a ideálně v chladnu. To samozřejmě znamená, že je budete používat jen při speciálních příležitostech – ostatně tak tomu bylo i v minulosti.

Čištění pomocí jedlé sody, citronové šťávy a octa

Máte-li doma starší zašlé příbory nebo jiné stříbrné nádobí, zkuste je ještě vyčistit a zachránit!

Můžete začít tím, že použijete ingredience, které se k čištění používají v domácnosti běžně. Třeba jedlou sodu a ocet. Vytvoříte z těchto dvou surovin kašičku a s pomocí velmi měkkého kartáčku nanesete na příbory. Necháte působit a po zhruba čtvrt hodině jemně vydrhněte. Na závěr omyjete horkou vodou. Jedlou sodu můžete nahradit také škrobem – postup zůstane stejný.

Podobně můžete vyzkoušet udělat čistidlo z citronové šťávy a soli. Dbejte ale na to, aby se sůl dobře rozpustila a krystalky vám při čištění příbory nepoškrábaly.

Jednotlivé varianty můžete kombinovat – pokud jedna nezabere nebo výsledky nebudou podle vašich představ, vyzkoušejte další, případně postup zopakujte.

Foto: Shutterstock

Hliníková folie

Další možností je vyložit dřez hliníkovou fólií a následně naplnit horkou vodou, do které vmícháte jedlou sodu – zhruba v poměru 100 g sody na litr vody. Do roztoku vložte příbory a nechte pár desítek minut působit. Následně je můžete ještě doleštit a opláchnout horkou vodou – a uvidíte, že budou vypadat jako nové.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments