4 zvláštní příznaky covidu, které se mohou objevit po očkování

Vakcíny proti Covidu chrání před těžkým onemocněním, přesto se můžete nakazit. Ze samotné vakcíny byste však podle vědců onemocnět neměli. Pokud u vás po vakcíně propukne nemoc, odborníci tvrdí, že jste se pravděpodobně nakazili ještě před očkováním nebo po něm, kdy byla vaše imunita oslabena.

I po očkování bychom měli být opatrní. Jak se píše na thesun.co.uk, zákeřnost COVID-19 spočívá i v tom, že se lze nakazit i přes očkování. Pravděpodobně ale nebudete pociťovat žádné příznaky, nebo jen mírně a nákazu odhalí jen test.

Projevy po očkování

Odborníci tvrdí, že se znaky onemocnění po očkování liší od běžných symptomů Covidu, jako jsou zimnice, bolesti hlavy, ztráta čichu a chuti. Dejte si pozor na 4 vzácné příznaky po podání vakcíny.

Nadměrné kýchání

Příznak se projevil u lidí do 60 let, kteří i se přes očkování nakazili a onemocněli.

Dušnost

Pokud se po očkování nemůžete dobře nadechnout a cítíte dušnost, dýchavičnost a častěji se i zadýcháváte, měli byste si udělat test.

Bolest ucha

Po očkování proti covidu se může objevit i zvonění v uších a zvláštní bodavá bolest ucha.

Otoky uzlin

Mohou se objevit oteklé žlázy v podpaží nebo na krku. Většinou potíže po pár dnech zmizí samy, odborníci však varují, že jde o příznak infekce.

Statistické údaje

Vědci shromáždili údaje o 1 000 lidí ve Velké Británii pomocí aplikace ZOE Covid Symptom Study. Z 1,1 milionu uživatelů aplikací, kteří dostali 1 dávku vakcíny, téměř 2 400 mělo pozitivní test na Covid. Z 0,5 milionu obyvatel, kteří dostali 2 dávky, mělo 187 lidí pozitivní test. Většina z nich ale neměla žádné příznaky nebo jen zmíněné symptomy a minimum skončilo v nemocnici. Studie dokazuje, že se lidé mohou i po vakcinaci infikovat a být tak doslova časovanou bombou pro ostatní.

Až 72 % lidí nemělo žádné příznaky při pozitivitě po očkování. Riziko hospitalizace se snížilo o 64 %. Ženy mají vyšší pravděpodobnost, že po očkování onemocní. U osob mladších 60 let byla rizikovým faktorem obezita a dlouhodobá deprivace. Lidé mohou ovlivnit účinek vakcíny kvalitním stravováním a životním stylem. Většina lidí, kteří onemocněli i po očkování trpěla astmatem a jinými plicními chorobami.

Foto: Shutterstock, zdroj: thesun.co.uk

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments