5 jídel, která lidé po padesátce už nesmí konzumovat. Je těžké se jich nadobro vzdát

Ačkoliv často slýcháme, obzvlášť v dnešní době, že věk je pouhým číslem, na kterém zase tolik nezáleží, pravda je to jen do určité míry. Pochopitelně, někteří lidé mají biologický věk vyšší nebo nižší, než kolik jim skutečně je. Tak úplně bychom ale určité životní etapy podceňovat neměly.

Již řada výzkumů dala za pravdu tezi, že v po dosažení padesátky bychom měli náš životní styl přehodnotit, pokud nebyl do té doby optimální. V tomto věku už se totiž na těle podepisuje vše podstatně více. Patří k tomu také určité potraviny, které už by lidé po 50. roku neměli jíst.

Smažené pokrmy

Obecně platí, že smažená jídla by měli pokud možno omezovat nebo vyřadit z jídelníčku úplně všichni. Pro starší osoby to ale platí dvojnásob. V těchto jídlech je totiž příliš mnoho nasycených tuků, které se v těle ukládají a zvyšují rizika nepříjemných nemocí.

Uzeniny

Uzeniny patří mezi potraviny, které prošly procesem významného zpracování, a tak jsou doslova plné konzervantů a soli. Lidé po padesátce přitom inklinují k vyššímu krevnímu tlaku, které právě tyto příměsi ještě více zvyšují.

Foto: Shutterstock

Syrová vejce

V případě syrových vajec nejde ani tak o to, jakou mají výživovou hodnotu, případně to, že by sama o sobě nebyla zdravá. Naopak, vejce patří i do jídelníčku starších osob. Pakliže ale jde o syrová vejce, roste riziko kontaminace různými bakteriemi, které starší organismus hůře snáší.

Zpracované cukrovinky

Kdo se chce i po padesátce držet v dobré kondici, měl by ze svého jídelníčku zcela škrtnout cukrovinky a dezerty, které obsahují rafinovaný cukr a různé trans mastné tuky. Významně totiž zvyšují riziko různých chorob.

Sladké nápoje

Po padesátce si dejte pozor také na to, co pijete. Ideálně byste měli přijímat dostatečné množství vody a naopak se vyhýbat těm nápojům, které obsahují příliš mnoho cukru. Jde o prázdné kalorie, které vám v ničem nepomohou a navíc vám mohou rozházet cukr v krvi.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

A nebylo by lepší po dovršení 50 rovnou chcípnout? Tohle nesmíte, tamto musíte, tohle neumíte a bla bla.
Autorko, už radši nic nepište, je to čím dál větší hrůza!