90 % Čechů neumí připravit česnek správně. Chyba pak vede k hrozné chuti v jídle

Česnek je zdravý a dodává jídlu pikantní chuť. Někteří si bez něj neumí představit žádný z masových pokrmů. Přestože jej přidáváme do jídel prakticky denně, jen málokdo jej umí připravit správně. Naučte se připravovat česnek, aby jídlo bylo výborně ochucené.

Zdravý česnek

O česneku se říká, že je přírodní antibiotikum a že posiluje imunitní systém. To ano, ale museli byste jej konzumovat čerstvý a rozmačkaný. Například na lžíci medu. Pak bude prevencí i lékem. Jakmile jej začnete přidávat do jídel, získá jídlo pikantní a česnekovou příchuť, ale léčivých vlastností mnoho nezůstane.

Při vaření proto přidávejte česnek až těsně před koncem vaření. Jeho chuť a vůně se náramně rozvine.

Česnek při vaření

Česnek musíte přidávat až ke konci vaření a je zapotřebí, aby byl nakrájen na co nejmenší kousky nebo rozdrcený na pastu. Nejvíce to platí u smažení nebo restování. Jestliže přidáte česnek do rozehřátého tuku, má tendenci se rychle připálit a jídlo nepříjemně zhořkne. Pokud vám na pánvi začne česnek hnědnout, hořká chuť bude jistotou.

Foto: Shutterstock

Nechejte česnek v pokojové teplotě

Aby si česnek zachoval co nejvíce léčivých vlastností, nechejte jej po oloupání chvíli v pokojové teplotě. Práci při přípravě pokrmů si usnadníte, když si česneky naloupete na pár dní předem. V uzavřené skleničce nebo dózičce vydrží v lednici týden i déle a při vaření vás loupání česneku nebude zdržovat.

Pro vývary a pečené maso můžete česnek jen rozmáčknout kuchyňským nožem. Pak nakrojíte horní část a česnek půjde snadno rozloupnout.

Pokud chcete výraznou chuť pokrmů, nakupujte od lokálních pěstitelů. Dovážený česnek je méně aromatický a pro dosažení stejné chuti jej potřebujete více. To může znamenat, že česnek v pokrmu je dražší, ačkoliv zakoupíte surovinu v nižší ceně. Dražšího českého nebo slovenského česneku budete potřebovat méně.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments