Benzinové sekačky na trávu to mají nahnuté

Pokud se snad někdo domníval, že tažení proti emisím skončí u automobilů, které ve velkém přecházejí na elektrický pohon a spalovací motory se časem vůbec nebudou smět prodávat, byl by na omylu. Cílem těch nejpokrokovějších zastánců bezemisní společnosti jsou pochopitelně všichni producenti skleníkových plynů.

Velký zdroj znečištění

A jak se ukazuje, poměrně významným zdrojem jsou benzinové sekačky na trávu. Ty se stále těší značné oblibě, a to především kvůli svému výkonu a pohodlnosti použití. Když ale takovou sekačku používáte, pravděpodobně ji také pořádně cítíte. Nějaké filtry a technologie zamezující produkci emisí do tohoto odvětví nedorazily, a tak zde motory fungují ještě v čiré podobě. Jenže to také znamená, že na to, jak jsou malé, docela dost znečišťují ovzduší.

V současném světě to pak znamená jednoznačnou stopku pro tento druh sekaček. V Kalifornii se rozhodli zakázat jejich prodej od roku 2024. Od té doby se mají prodávat pouze sekačky elektrické, ať už do zásuvky nebo na baterie.

Pravdou je, že v tomto odvětví to zase tak nebolí, protože elektrické sekačky už jsou na trhu dobře etablované mnoho let a těm benzinovým se v mnoha ohledech vyrovnají. Nejde přitom pouze o sekačky, zákaz se týká všech přístrojů s výkonem menším než 25 koňských sil. Konec to tak bude pro benzinové pily, sekačky na živé ploty nebo čerpadla.

Foto: Shutterstock

Bude to tak i u nás

O několik let později se potom chystá rovněž zákaz generátorů elektrické energie, které fungují na benzin nebo naftu. Ty jsou přitom velmi důležité ve chvíli, kdy vypadne elektrický proud. Do roku 2028 však mají být nahrazeny bateriovými úložišti.

Možná si řeknete, že Kalifornie je daleko. Tyto věci jsou však globálního rázu, přinejmenším pokud jde o západní svět. Zbylé státy USA často kalifornskou legislativu kopírují, protože jde o nejvýkonnější ekonomiku. Výrobci se navíc také přizpůsobují tamním podmínkám a benzinové sekačky odsunou přinejmenším na druhou kolej. Podobné nařízení se navíc dá očekávat i v rámci celé EU.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alice
Alice
1 rok

Si můžou zkusit zakázat .. co budou dělat ty co mají fotbalove hřiště.? Na kterých se jezdí benzinovimy traktůrky.?

Martin
Martin
1 rok

demence EU a všech nezná mezí. Když to nikomu nevadí brát prachy ale nechat si do všeho kecat tak asi bohužel. Není lepší být v klidu a dělat si věci po svém?

Pavel
Pavel
1 rok

Zákazové šílenství v rámci budování příkaznického režimu na základě dogmat z katechismu gretensko-klimatické věrouky. Lidstvo se řítí do sebezáhuby.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Pavel

No jo, jedna pomatená holčina něco kvákne a hromada “vysokoškolských” absolventů se z toho podělá…asi to svědčí o kvalitě vzdělání těchto páprdů…jo, mně taky bude příští rok 60…

Martin
Martin
1 rok

Kkti, nesouhlasím, nejlepší je benzínová než nějaký elektro slabý
ještě že mám 1.9 TDI v čipu a dělá slušný dým ať jim to natřu…

Jarda
Jarda
1 rok

Já nevím, ale californie je daleko. V dnešní době se ukázalo, že veškeré snažení je pohlceno válkou, financemi, funkčnosti…. Neumím si představit, že každý z těch vikendovejch kutilů v sobotu ráno nastoupí a začnou nabíjet. A co s baterkami? To se furt bavíme o malé sféře.. Když člověk koukne na politiky, ozbrojený složky, tak sekačka na trávu opravdu zabíjí.. Oproti stíhačkam, cvičení vojska, tankerim s plynem aby jsme se radobi ohrali. Prosím vás lidi, už to nehulte…..

Jiří
Jiří
1 rok

No ještě jste nepřišli na to že by jste nám zakázali dýchat divím se že náš národ mlčí.

Roman
Roman
1 rok

Vzhledem k tomu, ze na zahrade nemam elekrinu, tak budu nuceny nastartovat benzinovy generator.

pavel
pavel
1 rok

Me to ani moc neprekvapuje. Kalifornie je Mekkou vsech progresivistu sveta. Tak ze jestli nekde podobnou …. vymysli, tak tady! Kalifornie je nejlevicovejsi stat z celych USA.

Aster
Aster
1 rok

Když se podíváte na mapu Kalifornie, tak v obydlených oblastech té trávy k sečení (na soukromých pozemcích) moc nebude – centrální údolí je jedna velká zemědělská oblast, kde pěstují všechno jen díky závlahovému systému. Téměř polovinu území tvoří hory a poušť – na kaktusy sekačky nefungují a šutry není třeba sekat. Jediná zeleň je v horách a tam se neseče. Ve světle toho všeho tam ten zákaz benzínových sekaček asi zase tak moc drastický není.

Daniel
Daniel
1 rok

Proc zrovna sekacky a pyli ty se pouzivsji jednou za cas to jenom ty debilove nevedí jak nam ztěžit život a tak vymisleli tohle