Finta na samoobslužných pokladnách. Češi se je naučili obcházet, legální to ale není

Lidé řeší nelehkou životní situaci v podobě zvýšených nákladů na živobytí různými způsoby. Někteří si najdou druhou práci, další zavedou v domácnosti úspory a jiní se bohužel rozhodnou zneužívat nedostatků různých systémů ve svůj prospěch.

Prostor ke klamání

Už nějakou dobu v českých prodejnách fungují samoobslužné pokladny, které měly původně za cíl především odlehčit přetíženým prodavačkám, protože lidé si zde mohou svůj nákup namarkovat a zaplatit sami.

Konzervativní Češi dlouho tento způsob placení ignorovali a raději stáli v dlouhých frontách na klasické pokladny. Často s argumentem, že samoobslužné pokladny supermarkety vybudovaly proto, aby sebraly pokladním práci. Tak tomu sice vůbec není, protože personálu v prodejnách je málo a každý, kdo má zájem, se zde uchytí, mnozí si to ale jen tak vysvětlit nenechali.

Postupem let přeci jen řada lidí vzala samoobslužné pokladny na milost a dnes už tak nezejí prázdnotou. Bohužel v poslední době ale přibylo i těch, kteří se tohoto systému rozhodli využít ve svůj prospěch, a to cestou, kterou rozhodně nelze schvalovat.

Češi totiž našli způsoby, jak obchody na samoobslužných pokladnách ošidit. Tyto systémy sice leccos odhalí, ale zdaleka nejsou stoprocentně spolehlivé a existuje hned několik způsobů, jak je ošálit. Obvykle si toho vůbec nikdo nevšimne.

Foto: Shutterstock

Neskutečné, co vymysleli

Rozšířeným způsobem je například přelepování čárových kódů. Člověk si jednoduše vezme tu nejdražší láhev alkoholu v obchodě a přelepí na ní štítek třeba z piva nebo vína. Ten potom oskenuje a drahé zboží vloží do tašky, platí však jen zlomek z jeho ceny.

Podobně to probíhá například při nákupu masa, které velmi zdražilo a není výjimkou, když stojí několik stokorun. Není však nic jednoduššího, než si navážit stejné množství brambor, nechat si vytisknout štítek a tím potom cenu masa přelepit. Namísto třeba 300 korun tak zaplatíte jen dvacku.

Tam, kde se ovoce a zelenina navažuje až na kase, jsou potom možné i další triky. Pakliže máte třeba dražší hroznové víno nebo jiné ovoce, můžete na kase zvolit, že je to třeba cibule, která stojí pár korun.

Zákazníci, kteří podobné nekalé praktiky dělají, si je často sami u sebe omlouvají tím, že obchody nesmyslně zdražují a že přeci není možné platit takové částky za základní zboží. To ale nic nemění na tom, že takto postupovat se nesmí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzana
Zuzana
1 rok

Ano když nato nemám nikam nelezu

Petr
Petr
1 rok

Asi patříte k těm, kteří neumí samoobslužné pokladny používat. Jinak si neumím vysvětlit tento blábol – u samoobslužných pokladen je vždy obsluha, která sleduje, co si kdo markuje a zejména pokud si zákazník kupuje alkohol, musí obsluha potvrdit věk kupujícího, aby si alkohol nekupovaly děti, u dražších alkoholů bývá na láhvi “pípací zámek”, který musí obsluha sundat. Nevím, jestli někomu stojí za tu studu a opletačky s policií pokoušet se okrást obchod o pár desítek korun. To už si rovnou můžete dát zboží do kapsy v prodejně… A teď mne napadá, že i machinace s nálepkami v prodejně jsou s… Číst vice »

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Petr

Ať je to jak chce, v každém případě je to zlodějna a tento cejch k životu nepotřebuje nikdo.
Když na to nemám, tak to prostě nekupuju.

Milan
Milan
1 rok
Reply to  Petr

Přesně tak

Radka
Radka
1 rok

Postavila bych tam sekuritaka v civilu a videlo by se co by najednou ubylo techto fint

Milan
Milan
1 rok

Hloupost, kdo kupuje alkohol pres samoobsluznou pokladnu, tak vi musi zavolat obsluhu a ta alkohol skenuje.

Články od této paní jsou nesmysly.

Valerie
Valerie
1 rok
Reply to  Milan

Mě to přijde jako taky úplná blbost. Jako možná, s těmi brabrambory by to šlo, na příklad si zvážíte menší množství a pak si tam třeba přidáte ale aby jste místo vína lepící čárový kód od piva, to vám neprojde v žádném případě. Však i na té samoobslužné pokladně se vám pak ukáže podle čárového kódu co jste si naskenovali.