A je to venku. Největší finanční výhoda Čechů bude zrušena. Tohle myslí vážně?

Příští měsíce budou pro Čechy zřejmě velmi hořkou pilulkou, protože se budou muset vyrovnat s nepříjemnou záležitostí v podobě rušení nejrůznějších výhod, například daňových, a naopak hrazení vyšších odvodů státu. Skutečně se bude šetřit prakticky na všem, protože se zjistilo, že jednoduše nemáme peníze na to, abychom si vše dopřávali tak, jak je tomu dnes.

Změnilo se to

Pravdou také je, že dnešní společnost má jiné potřeby než ta před mnoha lety, kdy se mnohá ze současných pravidel zaváděla. Není tedy od věci některé záležitosti zrevidovat a případně zrušit. Ostatně, třeba právě o konci podpory stavebního spoření se mluví už mnoho let, ale nikdy se k tomu nikdo neodhodlal.

Není divu, jde o jednu z největších finančních výhod, kterou stát poskytuje každému Čechovi, který má zájem. Dříve byla podpora ještě výrazně vyšší než dnes, kdy činí dva tisíce korun ročně. Přesto je to pro lidi velká motivace k tomu, aby si stavební spoření zakládali.

Dnes má tento finanční produkt přibližně třetina všech obyvatel země. Platí tedy, že jde o jednu z nejoblíbenějších finančních služeb vůbec. A když se hodně mluví o tom, že Češi nejsou příliš finančně gramotní, tento produkt vzali za svůj.

Foto: Shutterstock

Tvrdé osekání

V poslední době se však ukázalo, že už ho tolik nevyužívají k původnímu účelu, ale pouze slyší na marketing stavebních spořitelen, které ho prodávají jako výhodný způsob spoření, kdy vám k úroku ještě něco přihodí stát. Zejména v prvních fázích spoření se tak výnos jen obtížně překonává. Jenže také platí, že stavební spoření už tolik neslouží původnímu účelu.

Teď už ale ministerstvo financí prakticky jistě zakročí. Na povrch totiž vylezl návrh, ve kterém se chystá zcela zrušit státní podporu stavebního spoření pro nové smlouvy. U stávajících smluv není možné něco takového provést. Podpora se u nich dá ale snížit a přesně to se také stane. Na stávajících smlouvách stavebního spoření tak dostanete příspěvek už jen tisíc korun ročně a není vyloučeno, že se bude dále snižovat. Tyto smlouvy navíc postupně doběhnou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

ODS finance rozkradli a teď se hojí na lidech