Na Čechy se žene hrozná věc. Horší než zdražování. Banka varuje, co se tady seběhne. Tohle máme ještě dát?

Už je tomu tak, že někdy se v historii najdou období, kdy se zdánlivě vůbec nic neděje. Lidé si spokojeně žijí, pochopitelně žehrají nad strastmi běžného života, ale v zásadě se jim nic tak vážného neděje a oni to sice možná vědí, ale neváží si toho.

Pořádný náraz

Jak moc dobrá taková období jsou, obvykle rozpoznáme až poté, co přijde nějaké, které to vystřídá a naopak přinese hned několik černých labutí po sobě. Přesně jako je tomu v posledních letech, kdy jdeme z jedné krize, kterou jsme nedokázal předvídat, do druhé. A bohužel to vypadá, že ještě nejsme u konce. Naopak se očekává, co kde ještě vypadne.

Bohužel se to dosti citelně může týkat také České republiky a jejích občanů. To je sice obecné tvrzení, ovšem mnohem konkrétnější obrysy už má varování renomované zahraniční banky Nomura. Ta si totiž posvítila na českou ekonomiku, konkrétně potom českou měnu, tedy korunu.

A ačkoliv by se mohlo zdát, že je teď velmi silná, analytici to vidí přesně naopak. Podle nich je těsně před pádem do drsné měnové krize, která by se dala přirovnat k tomu, co v posledních letech prožívají v Turecku, kde se jejich měna zcela propadla a vyvolala velmi drsnou inflaci.

Bohužel, podhoubí pro takovou krizi je podle všeho vytvořeno i v Česku. Z někdejšího premianta jsme se totiž stali problémovou zemí střední Evropy. Jako jediná nejen v této oblasti, ale dokonce na celém kontinentu, vůbec neroste a navíc se stále nedostala na úroveň z roku 2019, což je na pováženou.

Foto: Shutterstock

Co to bude znamenat

Jsou tu hluboké strukturální problémy, které vedou k obřím deficitům, s nimiž si nikdo neví rady. Proměnil se i zahraniční obchod, kde jsme se propadli také do deficitu. A pak je tu nejistá vyhlídka automobilek, na nichž česká ekonomika doslova stojí.

Pakliže by se přihnala měnová krize, znamenalo by to ještě vyšší inflací, než máme dosud, a ke všemu ještě propad hodnoty úspor vůči jiným měnám. Z podobných trablů se přitom líže hodně obtížně a bylo by to na dlouhé roky.

Tuzemští ekonomové to tak černě nevidí, ovšem varování renomované instituce, která nás přirovnává k případům, jako je právě Turecko, nebo také Egypt či Srí Lanka, bychom měli brát vážně.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
KarelJ
KarelJ
1 rok

Zrovna důvěryhodná Nomura, jeden z aktérů privatizačních kauz 90. a nultých let, by se tu neměla vůbec k ničemu vyjadřovat!