Ministr financí se pomátl. Čechům chce napálit daně, ale provozovatelům hazardu je sníží

Zdá se, že v tomto státu něco hodně nehraje. Na jedné straně se už opravdu nahlas mluví o poměrně citelném navýšení daní pro obyčejné lidi, kdy se to dotkne zejména těch nejnižších příjmových skupin, na straně druhé potom padají návrhy, které mají za cíl ulevit velkým společnostem, a ještě navíc z loterijního průmyslu.

Koho to napadlo?

Jak uvádí Česká televize, ministr financí skutečně navrhl snížení daně pro provozovatele loterií, a to z dnešních 35 na 25 %. Jde podle všeho o něco, co současnou garnituru velmi trápí a chce to prosadit za každou cenu. Poprvé se o tom totiž začalo mluvit v době nejhlubší energetické krize loni na podzim.

Tehdy však byly problémy země tak markantní, že nikdo nechápal snahu snížit loterijním hráčům daně, když stát potřeboval každou korunu. Teď však situace není o mnoho jiná, ba právě naopak. Na rozdíl od loňského roku, kdy se lidem z veřejných rozpočtů pomáhalo, teď se mluví o tom, že to budou právě občané, kteří budou muset výdaje státu zaplatit.

Na veřejnost unikl nepříliš příjemný návrh změn v dani z přidané hodnoty. Zde by se měla zrušit nejnižší desetiprocentní sazba. Dalo by se přitom předpokládat, že zboží a služby, které obsahovala se přesunou do nově nejnižší kategorie, která by měla být čtrnáctiprocentní. Jenže na ministerstvu financí přišli na to, že tyto často zcela základní záležitosti by měly být zdaněny vyšší, tedy 21% sazbou DPH.

Foto: Shutterstock

Hodně si připlatíme

To už by mohlo znamenat citelné zdražení, a to u takových položek, jako je vodné a stočné, oprava obuvi, kadeřnictví, vstupy na kulturní a sportovní akce nebo také tepla. Že nejde o nic banálního, ostatně ukazuje i samotný propočet očekávaných zisků, který v tomto případě činí nemalých 24 miliard korun do státní kasy navíc.

Jenže k čemu všemu je něco takového dobré, když se na druhé straně státní kase pustí žilou a loterijním firmám se sníží daně? Nemělo by se náhodou přemýšlet spíše o tom, že i jim by se zvýšily, aby i ony nesly současnou zátěž?

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments