Alergie v zimě? Nezameňujte ji s rýmou

Co se alergie týče, drtivá většina lidí si tento zdravotní problém už tak nějak automaticky spojuje především s obdobím jara, kdy je v plném proudu pylová sezona. Možná i vy žijete v přesvědčení, že se alergie v zimním období nevyskytují. A víte co? Není to pravda!

Alergie v zimě? Vždyť nic nekvete

Tahle věta možná napadla i vás. Možná nyní kroutíte hlavou a myslíte si, že je to naprostý nesmysl. Vždyť přece v zimě nic nekvete, pylová sezona tedy alergiky neohrožuje. Tak jak by mohlo dojít ke vzniku alergií?

Nutno dodat, že k nadměrné reakci našeho imunitního systému může dojít i v zimě, kdy je sice pravda, že venku nic nekvete, ale alergie nás i přesto může potrápit.

Za problémy hledejte roztoče

Za přehnanou reakcí imunitního systému stojí roztoči, kterým se během topné sezony v našich domácnostech hodně daří. V zimě se totiž snažíme udržet si doma teplíčko, takže pravidelné větrání vědomě “flákáme”. A právě uzavřené a nevětrané prostory jsou pro roztoče hotovým rájem, v takovém prostředí se jim totiž výborně daří. Není proto žádným překvapením, že se problémy s roztoči během zimních měsíců zhoršují.

Nejvíce se vyskytují na postelích a na bytových textiliích celkově – především pak koberce. Když v zimě trávíme většinu času doma, kde je nám příjemně a teplíčko, vdechujeme roztoče, kteří představují alergen pro rozvoj průduškového astmatu.

Jak se alergie v zimě projevuje?

Objevit se mohou červené oči, jež mohou i pálit. Někoho potrápí nepříjemná vyrážka, výjimkou není ani pálení v krku nebo alergická rýma. Podle statistik na roztoče a jimi způsobenou alergickou rýmu špatně reaguje až desetina celkové populace, dále nutno dodat, že tímto typem alergie trpí až tři čtvrtiny dětských pacientů.

Lékaři jsou toho názoru, že je důležité alergii včas odhalit, protože v případě neléčení by snadno mohlo dojít k jejímu zhoršení. Průdušky pacientů jsou hodně namáhány, trpí a to často vede ke vzniku astmatu, který dokáže život nepříjemně zkomplikovat.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments