Alkohol vás může snadno usmrtit. Jaká dávka už je moc?

Dlouhodobé užívání alkoholu ve vyšších dávkách tělu ani mysli rozhodně neprospívá. První, co člověku poradí lékař nebo výživový poradce, je omezit množství přijímaného alkoholu. Nicméně společenské popíjení je stále běžnou součástí našich životů, a tak bychom si měli dávat pozor především na míru. Jaké množství alkoholu je ještě v normě, a jaké už ohrožuje náš život?

Každý by měl znát svou míru

Určit, kolik alkoholu v krvi je pro člověka bezpečné a kolik už znamená riziko, je značně složité. Obecně se uvádí, že 4 promile už mohou ohrozit člověka na životě. Nicméně velmi záleží na postavě, zdravotním stavu, toleranci k alkoholu a dalších okolnostech. Někomu tedy může způsobit závažné potíže i menší dávka, jiný se se čtyřmi promile vypořádá takřka bez problémů.

Riziko při požití vyššího množství alkoholu hrozí lidem, kteří mají nějaké jiné zdravotní problémy, a tudíž oslabený organismus. Obvykle se s velkými dávkami hůř vypořádávají lidé subtilnější tělesné konstituce a ve většině případů ženy v tomto případě „vydrží“ méně než muži. Pozor také na pití na lačný žaludek. A v neposlední řadě by měli k alkoholu přistupovat opatrně lidé, kteří s ním mají jen malé zkušenosti anebo se k němu vrací po delší době.

Foto: Shutterstock

Pořádně se najíst před párty – dobrá rada, nebo pověra?

Tělo se skutečně lépe vypořádává s alkoholem, pokud člověk nepije na lačný žaludek. Alkohol se totiž vstřebává do krevního oběhu z žaludku a tenkého střeva. Pokud je žaludek zaplněný, zpomalí to pronikání alkoholu do organismu a zároveň se část vypité tekutiny ztratí z těla spolu s potravou.

Člověk by se tedy měl najíst předtím, než se pustí do pití, a při delších společenských akcích nezapomínat jíst i v průběhu večera. Mezi popíjením je dobré si také dávat přestávky, které dají tělu čas alkohol odbourat a připravit na další dávku. Popíjení alkoholu by mělo být vždycky doprovázeno i doplňováním nealkoholických tekutin.

Otrava alkoholem, ale i dlouhodobé následky

Masivní přísun alkoholu může způsobit otravu. Pokud si už si tělo s alkoholem neví rady, spustí se obvykle zvracení. To je první varování, že už bylo pití dost. Dále dochází k zhoršení funkcí nervové soustavy, potížím s termoregulací a mohou se objevit problémy se srdeční činností nebo s dýcháním. Ztráta vědomí je v tomto případě alarmující událostí, kdy je již nutné vyhledat lékařskou pomoc.

K častým úmrtím v souvislosti a alkoholem dochází kvůli udušení zvratky. Člověk, který si tělo intoxikoval alkoholem je v tak špatném stavu, že ho ani zvracení a dušení neprobudí, a nakonec se udusí.

Ještě častěji než na akutní otravu alkoholem však lidé umírají na dlouhodobé následky popíjení. Mohou to být nemoci oběhové soustavy, neurologické potíže a u velkých pijanů nemoci jater, které jsou obvykle velmi těžce řešitelné. I proto bychom měli k alkoholu vždy přistupovat s rozumem a zařazovat ho do svého života jen opatrně.

Foto: Shutterstock, zdroj: CDC, Healthline

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Čtení článků na tomto webu ve mně budí touhu ožrat se až do mrtva – tedy souhlasím…:P