Potraviny, které ochrání před škodlivými účinky alkoholu. Dokáží detoxikovat játra a zabrání kocovině

S koncem roku nastává období nejrůznějších večírků a oslav, které vyvrcholí bujarým vítáním nového roku. Jde o období veselí a dobré nálady, které však bohužel často končí těžkým ránem, kdy se tělo jen obtížně vyrovnává s náloží alkoholu, kterou muselo předchozí večer a noc vstřebat. Zbavit se pak takového stavu není vůbec jednoduché a může to znamenat celý marný den. Existují však potraviny, které vám mohou pomoci.

Začněte s lososem a avokádem

Však to znáte. Máte sucho v ústech, žaludek se sotva drží a hlava třeští jako nikdy. To jsou běžné důsledky noci, ve které jste vypili více alkoholu, než by bylo zdrávo. V takovém stavu už toho moc nemůžete. Mnohem lepší je se ale dopředu připravit.

Jak uvádí biochemik Zac Turner, velkými pomocníky jsou v tomto ohledu losos, avokádo a kokosová voda. Ale jak s nimi naložit? Ještě předtím, než se vydáte na večírek, měli byste si dát kousek pečeného lososa, trochu ořechů a avokádo.

Vlastně je to jednoduché. Vědec vysvětluje, že losos i avokádo obsahuje přírodní tuky, které zůstávají v žaludku delší dobu a zpomalují tak rychlost vstřebávání alkoholu. Ořechy pak zase dají organismus potřebnou dávku vitaminu B, které při pití alkoholu rychle mizí. “Pokud se přeci jen probudíte s nepříjemným pocitem, sáhněte po sklenici studené kokosové vody, která dodá tělu potřebný draslík,” radí Turner.

Skvělá kombinace, kterou byste si měli dát ještě před party. / Foto: Shutterstock

V každém případě pijte vodu

Správnou volbou na opici jsou také chia semínka, která pomáhají z těla vyloučit toxiny, jež se do něj prostřednictvím alkoholu dostaly. Platí také, že lidé, kteří se chystají ve větší míře konzumovat alkohol, by měli předtím, přitom i před ulehnutím do postele vypít hodně vody. “Pijte hodně vody v noci i předtím, než půjdete spát. Překvapí vás, jak dobře se ráno budete cítit.

Před nepříjemnými účinky vína, piva či panáků tvrdého alkoholu vás ochrání také strava s vysokým podílem bílkovin. Každopádně byste se po bujaré noci měli vyhnout jídlům z rychlého občerstvení a raději sáhnout po ovoci s vysokým obsahem fruktózy. To totiž dokáže velmi efektivně detoxikovat játra škodlivin.

V případě, že se stále necítíte dobře, můžete si zkusit dát řepu, případně řepový nápoj. I ta pomáhá regenerovat játra. Skvělá je rovněž sprcha, a to včetně vydrhnutí těla, které tak prokrvíte.

Nápoj z červené řepy vyčistí játra. / Foto: Shutterstock

Rychlý návod, jak se vyhnout kocovině

  • Před pitím alkoholu si dejte lososa, avokádo a ořechy.
  • V průběhu noci a před spaním pijte hodně vody.
  • Do vody přidejte trochu soli.
  • Ráno si dejte kokosovou vodu a ovoce.
  • Po probuzení si dejte sprchu.
  • Druhý den si dopřejte řepu.

Foto: Shutterstock, zdroj: News.com.au

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments