Chystáte se na večírek? Potraviny, které zabrání zítřejší kocovině

Které potraviny jíst ještě před tím, než si dáte sklenku alkoholu? Zkuste tyto druhy. Druhý den se probudíte bez kocoviny a žaludku jako na vodě.

Pokud se chystáte na večírek či oslavu kde budete konzumovat alkohol, dávejte si pozor na to, co předtím sníte. Výběr potravin má značný vliv na to, jak se budete cítit večer i druhý den ráno. Vyhněte se kořeněným jídlům, čokoládě, syceným sladkým limonádám, kofeinu, slaným pochutinám, sladkostem, bílému pečivu i těstovinám, ať zabráníte kolísání hladiny cukru v krvi a riziku přejídání se. Nebude vás trápit špatné zažívání.

Vejce

Vejce jsou výživná, zasytí a obsahují bílkoviny. Zpomalíte vyprazdňování žaludku a vstřebávání alkoholu. Alkohol zvyšuje chuť k jídlu a díky proteinům minimalizujete chutě.

Quinoa

Obsahuje bílkoviny, vlákninu i mikroživiny, zejména hořčík a draslík pro minimalizaci nerovnováhy elektrolytů po pití alkoholu. Antioxidanty, jako je quercetin, kyselina ferulová, katechin a kaempferol vás ochrání před volnými radikály.

Losos

Jeden z nejlepších zdrojů omega-3 mastných kyselin, které sníží škodlivé účinky alkoholu včetně zánětu mozku po jeho nadměrné konzumaci. Bílkoviny zpomalí vstřebávání alkoholu.

Bílý jogurt

Hlavně Řecký bílý jogurt má dokonalou kombinaci bílkovin, tuků a sacharidů. Proteiny zpomalí vstřebávání alkoholu a zabrání večernímu vlčímu hladu. Doplňte ho ovocem, ořechy a semínky.

Ovesné vločky

Obsahují hodně vlákniny a bílkovin, zasytí a zmírní účinky alkoholu. Vitamin B6, železo a vápník prospívají játrům a chrání je před poškozením alkoholem. Můžete si je dát s jogurtem.

Chia semínka

Chia semínka obsahují bílkoviny, vlákninu, minerály, jako je mangan, hořčík, fosfor a vápník. Vláknina a minerály zpomalí vyprazdňování žaludku i vstřebávání alkoholu do krevního oběhu. Antioxidanty, jako je kyselina rosmarinová, gallová a kávová ochrání játra i buňky před poškozením. Smíchejte 3 polévkové lžíce semínek chia s šálkem mléka a přidejte ovoce, ořechy i semínka.

Banány

Kromě vlákniny obsahují i minerály a zabraňující elektrolytové nerovnováze spojené s konzumací alkoholu. Elektrolyty, jako draslík, hořčík, fosfor, sodík a chlor, jsou minerály pomáhající udržet rovnováhu tekutin v buňkách, svalech a tkáních. Banány obsahují 75 % vody a udrží hydrataci.

Grapefruity

Obsahují vlákninu, vitamin A a C i antioxidační sloučeniny naringenin a naringin chránící zdraví jater. Obsažené enzymy navíc vaše játra detoxikují.

Avokádo

Obsahuje zdravé tuky harmonizující trávení. Sacharidy a bílkoviny zpomalí vstřebávání alkoholu do krevního oběhu. Draslík a další minerály udrží rovnováhu elektrolytů. Už ½ avokáda pokryje 10 % denní potřeby draslíku.

Červená řepa

Tato superpotravina zabrání kocovině. Má vysoký obsah antioxidantů, ochrání jaterní buňky a sníží jejich možné poškození až o 38 %. Šťáva z červené řepy zvyšuje hladinu enzymů pro detoxikaci jater.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.