Ananas už v obchodě nekupuju. Sklízím ho normálně v bytě, je mnohem lepší

Také jste milovníky ananasu? Ani se nedivíme. Tohle tropické ovoce má totiž nejen skvělou, nezaměnitelnou a sladkou chuť. Obsahuje ale i spoustu minerálů, vitamínů, spaluje tuky a dokonce podporuje imunitu. Navíc pomáhá při zácpě i průjmech, má protizánětlivé účinky a pozitivní vliv na náš nervový systém. Ne nadarmo je tedy ananas nazýván králem exotického ovoce. 

Chutná nám syrový, kompotovaný i rozmixovaný ve smoothies. Bývá součástí receptů sladkých i slaných jídel a může se i grilovat. Věděli jste ale, že si můžete ananas vypěstovat i doma v květináči? A není to nijak náročné.

Zasaďte si vlastní ananas

Samozřejmě si nejprve musíte ananas koupit. Vybírejte ten s pevnými zelenými listy, které z plodu při zatažení jen tak nevytrhnete. Listy, které jdou lehce utrhnout, vám signalizují, že vámi vybrané ovoce je už přezrálé a k zasazení nevhodné. Když k němu přivoníte, měli byste cítit typickou opojnou vůni, která vás utvrdí, že máte ten správný kousek.

Ostrým nožem odřízněte listy ananasu od plodu. Nejkratší lístky, které jsou u řezu, otrhejte až do výšky asi 5 cm. Získáte trs zelených listů, na jehož konci bude bílý otrhaný stonek.

Tento stonek ponořte do sklenice s vodou. Měla by být dostatečně široká, aby se stonek ponořil, ale příliš úzká, aby se potopily i listy. Sklenici dejte za okno a počkejte asi týden, kdy by měl stonek začít klíčit. Vodu měňte každých pár dní, aby nezačala plesnivět a rostlinu držte v teple bez extrémních teplotních výkyvů.

Foto: Shutterstock

Až budou klíčky několik cm dlouhé, nastal čas přesadit rostlinku do květináče. Vyberte zeminu s alespoň 30% kompostu a zasaďte korunku tak, aby listy byly nad úrovní půdy. Rostlinu držte v teple a vlhku, teplota by neměla v noci klesnout pod 18 °C. V suchém prostředí ji roste. Je důležité, aby měla dostatek světla po celý rok. Ananas zalévejte 1x týdně a v létě 2x měsíčně hnojte.

Nespěchejte na něj

Vypěstovat ananas není otázkou několika málo měsíců. Buďte trpěliví, může to trvat i několik let. Nakonec se ale mezi listy objeví červený kužel následovaný modrými květy a během asi 6 měsíců se ovoce plně rozvine. A vy si budete moct vychutnat takovou harmonii chutí, jakou byste si v obchodě v žádném případě nekoupili. A teď, když víte, jak na to, zasaďte si jich rovnou víc, protože jeden vám rozhodně stačit nebude.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 měsíc

Zapomněla jste napsat, že ananas je náročný na prostor a v plodné fázi může mít listová růžice i metrové listy – vzhledem k tomu, že listy píchají, není to zrovna příjemný společník do malého bytu. Mám to vyzkoušeno – první takto vypěstovaná ananas mi zabral celý roh pokoje a listová růžice měla v průměru přes dva metry. Čím je větší růžice listů, tím větší je plod, ten se objevuje po 3-5 letech a je sice podstatně menší než v obchodě, ale je lepší chuťově. plod zraje 5-6 měsíců a během té doby tvoří roslina růžice, které odebírejte, aby mateřská rostlina… Číst vice »