Antibiokum chudých. Pijte ho každý den a sledujte, co se stane s vaším tělem

Chcete podpořit své zdraví, posílit organismus, ale nechcete se dopovat léky každý den? Zvolte přírodní metodu. Vypěstujte si doma bylinku, která vám to zajistí. Tymián se vyznačuje bohatým růstem a je velmi odolný. Má jemné lístky a intenzivní aroma a chuť.

Bylinka našich předků

Tymián je velmi známá bylinka, patří mezi odnože mateřídoušky, kterou naši předci při přípravě čaje používali od nepaměti. Na rozdíl od námi známé mateřídoušky má na okrajích podvinuté listy. Thymus vulgaris je odrůda, která je nejčastěji používaná v naší kuchyni. Je skvělá jako koření do polévek, omáček, ale i nádivek a salátů, můžete ji použít i na maso. Je však vhodné sušené lístky před použitím rozemnout mezi prsty. Zbavíte se tím tvrdších částí a jídlo krásně provoníte.

To nejlepší pro zdraví

Skrytá krása této bylinky ale není pouze v její intenzivní vůni. Obsahuje esenciální olej, který působí antibakteriálně a antimykoticky. Díky tomu byla dříve používána při uchovávání jídla. Obsah minerálů a vitamínů ji řadí do skupiny bylinek, které jsou našemu zdraví velmi prospěšné. Je plná vitamínu C, který podporuje naši imunitu, draslíku a manganu. Pokud se tedy rozhodnete konzumovat tymián každý den, dodáte vašemu tělo množství prospěšných látek a pomůžete mu bojovat proti nebezpečným bakteriím, které váš ohrožují.

Přírodní antibiotikum ve formě čaje

Jeho vlastnosti mu zajistili, že je nazýván přírodním antibiotikem. Jak ale užívat takovou bylinku, aby z ní tělo dokázalo vstřebat dostatečné množství obsažených látek? Připravte si každý den čajový odvar. Zalijte lehce vychladlou převařenou vodou jednu čajovou lžičku tymiánu a nechte louhovat alespoň deset minut. Pokud se vám zdá, že tento nápoj není nic pro vás, přidejte čajovou lžičku citronu a medu. Čaj tím získá velmi příjemnou chuť a vy tím znásobíte množství vitamínu C. Ale pozor, nikdy nedávejte med ani citron do vařící tekutiny, nechte ho zchladnout pod 80 °C. Tento čaj můžete popíjet během dne.

Foto: Shutterstock

Kdy čaj pít

Tymiánový odvar si dopřávejte denně, je skvělý na rýmu, kašel, astma, ale pomáhá i při léčbě kožních vyrážek. Uvolňuje a rozpouští hlen. Nebojte se ho užívat i při zažívacích problémech. Většina naší imunity se totiž nachází ve střevech a ta dokáže tymián uzdravovat.

Všeho s mírou

Mohlo by se zdát, že tento nápoj je lék na všechny neduhy a čím více ho vypijete, tím prospěšnější pro vás bude. Buďte ale opatrní. Maximální denní dávka pro dospělého člověka by měla být 10 g denně. V případě těhotenství se této bylince raději vyhněte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nourish by WebMD

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Jo jo – pijte ho déle než tři týdny a váš organismus se z toho náležitě posere – proboha, tymián je siličnatá bylina a jeho použití je limitováno – co to tady doporučujete – vždyť to může lidem poškodit zdraví – ale to je vám jedno.
Jedna věc je používat tymián jako koření a druhá – používat ho denně jako čaj – dost zásadní rozdíl.